17 czerwca - Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą
162W Polsce zasoby wodne wbrew pozorom są bardzo małe. Według danych GUS z 2017 r. na 1 osobę przypada rocznie ok. 1600 m3 wody. Dla porównania w Egipcie jest to ok 600 m3, natomiast na jednego Europejczyka rocznie przypada 4560 m3 wody. Pod tym względem znajdujemy się na jednej z końcowych pozycji wśród krajów europejskich. Wszyscy znamy też widok wyschniętej latem Wisły.
W Naszej Gminie przeważa zabudowa jednorodzinna. Posiadanie domu najczęściej powiązane jest z posiadaniem ogrodu. Część mieszkańców podlewa przydomowe trawniki i ogródki wodą z kranu. Nie jest to tanie rozwiązanie. Na utrzymanie zieleni wokół domu zużywamy latem dodatkowe ilości wody, które mogą być nawet 100% większe niż zimą. W czasach coraz częstszych susz taka opcja jest mało ekonomiczna i mało ekologiczna.
Musimy nauczyć się szanować wodę i jak najlepiej ją wykorzystywać. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki i wody roztopowej. Jej zbieranie nie jest skomplikowane – zazwyczaj wszystko, czego potrzebujemy to ustawiony obok rynny zbiornik na deszczówkę, zbieracz wody deszczowej i pompa. Nasi mieszkańcy mają możliwość pozyskania gminnej dotacji (do 900 zł) na system deszczowy, w skład którego wchodzi maksymalnie 6 elementów - po dwa każdego rodzaju:
- zbiornik na deszczówkę
- pompa do beczki
- zbierasz wody deszczowej np. spust rynnowy
W budżecie Gminy mamy jeszcze środki na ten cel. Zachęcamy Państwa do złożenia wniosku dotacyjnego i instalacji takiego prostego systemu deszczowego na swoich posesjach. Instalacja „Wodołapacza” opłaca się wszystkim – i Gminie, i Państwu – wszyscy zapłacimy mniej za wodę. Dodatkowo jesteśmy eko.
Szczegóły dotyczące programu „Wodołapacz” znajdują się na stronie: https://wodolapacz.michalowice.pl/
Informacji można również zasięgnąć pod nr tel. 22 350 91 91 wew. 432.