22 marca – Światowy Dzień Wody – skorzystaj z programu „Wodołapacz”
60W Naszej Gminie przeważa zabudowa jednorodzinna. Posiadanie domu najczęściej powiązane jest z posiadaniem ogrodu. Część mieszkańców podlewa przydomowe trawniki i ogródki wodą z kranu. Nie jest to tanie rozwiązanie. W czasach coraz częstszych susz taka opcja jest mało ekonomiczna i mało ekologiczna.
Musimy nauczyć się szanować wodę i jak najlepiej ją wykorzystywać.
Jedną z powszechnie stosowanych metod jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki i wody roztopowej. Jej zbieranie nie jest skomplikowane – zazwyczaj wszystko, czego potrzebujemy to ustawiony obok rynny zbiornik na deszczówkę, zbieracz wody deszczowej i pompa.
Nasi mieszkańcy od 2020 roku mają możliwość pozyskania gminnej dotacji (do 900 zł) na system deszczowy, tzw. „Wodołapacz”, w skład którego wchodzi maksymalnie 6 elementów - po dwa z każdego rodzaju:
- zbiornik na deszczówkę
- pompa do beczki
- zbierasz wody deszczowej
Zachęcamy Państwa do złożenia wniosku dotacyjnego i instalacji takiego prostego systemu deszczowego na swoich posesjach. W ciągu 4 lat trwania programu, swojego „Wodołapacza” zainstalowało już 653 beneficjentów z terenu gminy. Czyli średnio, w co dziesiątym gospodarstwie domowym w gminie Michałowice zbierana i wykorzystywana jest deszczówka dzięki gminnej dotacji!
Zapraszamy na stronę www.wodolapacz.michalowice.pl, gdzie znajdują się szczegóły dotacji oraz do pobrania wniosek z załącznikami.
10 KROKÓW JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ:
- Zbieraj deszczówkę!
- Wybierz prysznic zamiast wanny.
- Dokręć lub napraw cieknący kran. Jeśli kran kapie z częstotliwością 1 kropla na 5 sekund, to w ciągu roku może wykapać nawet ponad 2 tys. litrów wody!
- Napraw zepsutą spłuczkę/wymien ją na model z opcją mniejszego spłukiwania.
- Wykorzystuj wodę ponownie (np. wodę z kąpieli do mycia podłogi).
- Zakręcaj wodę podczas golenia i mycia zębów.
- Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę.
- Używaj baterii jednouchwytowych.
- Zainwestuj w zmywarkę.
- Oszczędzaj wodę globalnie.
Zobacz także
(zbiórka, sobota, 26 sierpnia, godz. 11.00)