Ćwiczenia Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w Michałowicach
58Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM (Poland Emergency Medical Team PCPM) jest jedyną w Polsce i jedną z niewielu w Europie grup, która błyskawicznie mobilizuje swoje zasoby, sprzęt i personel i w ciągu doby gotowa jest do wyjazdu w każdy, najbardziej oddalony punkt na świecie.
Rozstawiony na potrzeby ćwiczeń w Michałowicach szpital polowy składał się z recepcji, triażu, dwóch namiotów szpitalnych jednego dla pacjentów pod obserwacją i drugiego, do którego trafiają najciężej ranni lub chorzy. Oprócz tego na terenie szpitala wydzielono izolatkę z dedykowanym namiotem, osobny magazyn na leki i środki medyczne oraz osobną strefę kwaterunkową dla medyków.
Cały kolejny dzień Zespół poświęcił na ćwiczenia. Podczas symulacji medycy uczyli się koordynować działania pomocowe, pracować w zespole pod wpływem stresu. W odgrywanych symulacjach pomogli im członkowie Młodzieżowej Drużyny Ratowniczej, którzy potrafili wykonać bardzo realistyczną charakteryzację i świetnie sprawdzili się w roli pozorantów. Zespół ćwiczył przyjmowanie pacjentów, ewakuację pacjenta z miejsca wypadku, działanie podczas zdarzenia masowego (np. po zawaleniu się hali targowej) oraz koordynację działań z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Działaniom przyglądali się eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia, którzy oceniali pracę medyków i dawali im cenne wskazówki.
Tego typu ćwiczenia są niezbędne dla podnoszenia skuteczności działania oraz utrzymania Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w stanie gotowości wyjazdowej.
Dotychczas Zespół niósł pomoc m.in. podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, powodzi i lawin błotnych w Peru, na kijowskim Majdanie, uchodźcom syryjskim w Libanie, w Iraku, podczas powodzi w Bośni i Hercegowinie czy w szpitalu w Ugandzie.
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) powstała w 2006 roku. Jest organizacją pożytku publicznego specjalizującą się w pomocy międzynarodowej:
- humanitarnej (pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, kryzysów lub konfliktów);
- rozwojowej (wspieranie rozwoju społecznego i ekonomicznego);
- ratunkowej (udzielanie pomocy medycznej, ratowniczej w sytuacji katastrof naturalnych i antropogenicznych).
Dotychczas realizowaliśmy projekty w Libanie, na Ukrainie, w Nepalu, Peru, Sudanie Południowym, Ugandzie, w Tadżykistanie, Palestynie, Gruzji, Etiopii, Kenii, Zambii, Burkina Faso oraz Bośni i Hercegowinie.
Strona internetowa - www.pcpm.org.pl oraz profilu na FB:
PCPM: https://pl-pl.facebook.com/PCPM.NGO/
Zespół Ratunkowy PCPM: https://pl-pl.facebook.com/polandEMTPCPM/
tekst i zdjęcia: Tomasz Lipert