Festyn Dni Gminy Michałowice
918Tłumy brały udział w licznych atrakcjach, natomiast najwięcej ludzi przybyło na wieczorny koncert Andrzeja Piasecznego. Bliżej sceny zrobiło się ciasno, ale nieco dalej tworzyły się grupy tańczące do muzyki artysty.
Konferansjerkę prowadził CZESUAF – AAAatrakcyjni trzej panowie z Poznania (kabaretu nie trzeba przedstawiać – rozśmiesza całą Polskę). Już na początku festynu ci aaatrakcyjni panowie ustanowili okrzyk Dni Gminy Michałowice. Trzyosobowy CZESUAF zadawał pytanie: „Jak się bawicie!?”, a publiczność odpowiadała: „W życiu lepiej nie bawiliśmy się!”
Festyn oficjalnie otworzył wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka. – Spotykamy się po raz kolejny. Życzę przyjemnej zabawy – powiedział. Na scenie, zwycięzcom konkursów i konkurencji sportowych wręczał nagrody, mnóstwo nagród.
Uczestników festynu zapraszały liczne stoiska z atrakcjami, a co ważniejsze najczęściej promowały wiedzę oraz umiejętności.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował nie tylko „stanowiska” do zabawy (oczywiście o dydaktycznym charakterze), ale również, przed urzędem pod filarami, urządził wystawę przedstawiającą cele i kierunki działań proponowane w strategii rozwiązywania problemów społecznych na lata 2014-2020, natomiast w środku urzędu: w holu – wystawę fotograficzną pt. „Solidarność pokoleń” – pokłosie konkursu fotograficznego, zorganizowanego przez GOPS pod tym tytułem, Wyniki tego konkursu zostały rozstrzygnięte przez głosowanie – zwiedzający wystawę wrzucali głosy do urny.
Stanowisko Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie proponowało m.in. książki na wymianę. Dyrektor biblioteki Katarzyna Walichnowska, pytana o swoją placówkę, mówiła, że mają bardzo dużo czytelników, a biblioteka miesięcznie kupuje średnio aż 150 tytułów.
Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych reprezentowała Arleta Pliszkowska – mistrzyni gry w warcaby: srebrna medalistka na mistrzostwach Europy z 2011 roku do 19 lat i brązowa w 2008 r. do 16 lat. Ogrywała graczy pojedynczo i w symultanie. Na stoisku uczestnicy festynu mogli zagrać w różne gry, a także odbyły się mistrzostwa gry gminy w warcaby.
Dzieci oblegały wozy bojowe straży pożarnej i wóz policyjny. Obok wyrosło policyjne miasteczko ruchu drogowego – dzieci i młodzież uczyli się przepisów ruchu drogowego w praktyce.
W zośkę uczył grać Jakub Grabarczyk – mistrz Polski oraz Europy w tej dyscyplinie. Na scenie trzech zawodników AZS Warszawa, członków kadry narodowej urządziło pokaz floretu.
Długo należałoby wymieniać wszystkie dyscypliny sportowe i zabawy przygotowane w strefie rekreacji: trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, liczne tory przeszkód, minigolf, minisiłownia, „pajączek” – skakać można było na wysokość kilku metrów i tak dalej, i tak dalej.
Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowała konkursie na „Najbardziej Twórczą Rodzinę w Gminie Michałowice”, która napisze najlepszy wiersz promujący zdrowy styl życia „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Tę literacką konkurencję wygrała rodzina Ostaszewskich za słowa: (wersja skrócona) „Sport to zdrowie, wszyscy wiemy, / będziemy więc (…) aktywni. / (…) Żyjmy zdrowo i wesoło, / i nie wierzmy w żadne zioło”. Drugie miejsce zajęła rodzina Pawlikowskich, a trzecie Piotrowskich.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się prywatne minizoo z Michałowic Wsi Państwa Demkiewiczów – z kucykami, kozami, ptactwem domowym: kaczki, indyki, bażanty, perliczki, gęś garbonosa oraz piejący co chwilę kogut.
W sali multimedialnej urzędu gminy odbył się wernisaż wystawy malarstwa Joanny Sierko-Filipowskiej – mieszkanki Komorowa. (O wystawie piszemy w osobnym artykule - przejdź)
W Laboratorium Młodych Naukowców przeprowadzano eksperymenty – proszę się nie martwić: nie doszło nawet do najmniejszej eksplozji, budynek urzędu gminy stoi na miejscu. Młodzi naukowcy tłumaczyli prawa fizyki i chemii. Napełniali gumową rękawiczkę suchym lodem – tj. zamrożonym dwutlenkiem węgla. Stół zalewała ciemnoróżowa piana. Z płynu wykluwały się fioletowe robaki. Itp., itp.
Na scenie odbywały się występy lokalnych talentów.
Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Misjonarek w Komorowie – zamienione w smerfy – zorganizowały słowno-muzyczne urodziny Papy Smerfa. Dzieci z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego Sasanka z Nowej Wsi, przebrane w stroje krakowskie, tańczyły krakowiaka i śpiewały piosenki ludowe m.in.: „Idzie kot, raz i dwa, / brylantowe oczy ma. / Skrada się w nasze sny”. Dzieci z Nowej Wsi wykonały np. mądrą pieśń o wolności: „Wolność to skrzypiec głos…”. W ten sposób nawiązały do obchodzonej 4 czerwca 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Długo trwały występy dzieci i młodzież z Komorowa. Dziecięcy chór „Koraliki” z Opaczy-Kolonii śpiewał: „do-re-mi-fasola-do-wora-si-do-re…”. Wśród wokalistek dominowały piosenkarki z Zespołu Szkól w Michałowicach. Jeśli chodzi o występy dorosłych, to na uwagę zasługują m.in. chóry michałowickich seniorów „Michałowiczanka” czy „Czerwone Korale” z Opaczy-Kolonii. Z dużym zainteresowaniem jak zawsze przyjęto występ zespołu „Impuls” z Komorowa, jednak prawdziwą furorę wywołał pokaz tańca w układzie ZUMBY– tańczono nie tyko na scenie ale i na widowni.
Jeszcze więcej publiczności zgromadził występ kabaretu CZESUAF. Skecze, gagi, scenki sytuacyjne, złośliwe komentarze dotyczące szczególnie polityki rozśmieszały uczestników imprezy.
* *
Grochówkę przywieźli strażacy wozem bojowym – na sygnale. Nic dziwnego, ponieważ impreza trwała już kilka godzin i należało pokrzepić ducha zabawy. Panowie z CZESUAF-a w kabaretowy sposób powiedzieli SMACZNEGO, a mianowicie wyjaśnili, czym różni się grochówka warzona przez strażaków od żołnierskiej grochówki. Strażacy gotują grochówkę na prawdziwym ogniu, a żołnierze na ogniu karabinowym i artyleryjskim.
Uczestnicy festynu otrzymywali liczne nagrody – za udział w konkursach lub wylosowane. Chyba najcenniejszą był talon na kurs prawa jazdy kategorii B, który został ufundowany przez firmę JEDYNKA Andrzej Zalewski www.jedynka-osk.pl.
* * *
Podczas występu Andrzeja Piasecznego zaczął zapadać zmrok, co jeszcze bardziej spotęgowało nastrój koncertu. Znakomite wykonanie utworów, jak również bardzo dobry kontakt artysty z publicznością, sprawiły, że został bardzo żywiołowo przyjęty. Koncert trwał blisko dwie godziny. Publiczność nie chciała artysty wypuścić ze sceny, więc nie obyło się bez bisów.
Już w nocy, w ciepłą, przyjemną noc publiczność – tłumy, uczestnicy festynu; zadowoleni, uśmiechnięci – rozchodzili się do swoich domów.
LISTY ZWYCIĘZCÓW
DYSCYPLINY SPORTOWE
zośka
1. Mirosław Obłuski
2. Dawid Demkiewicz
3. Artur Roguski
warcaby
1. Łukasz Pruszczak
2. Marcin Maciejewski
3. Franciszek Cacyk
wyścigi na ergometrze
kobiety
1. Katarzyna Łuka – 1 min 33 sek.
2. Ewa Koper-Jarosławska – 1 min 17 sek.
3. Iwona Kaczmarczyk – 1 min 24 sek.
mężczyźni
1. Leon Rybczyński – 59 sek.
2. Marcin Chlebicki – 1 min 1 sek.
3. Mirosław Obłuski – 1 min 2 sek.
rzuty do celu
kategoria wiekowa 5-12 lat
1. Agnieszka Domżakowicz – 256 pkt.
2. Maciej Stellwik – 228 pkt.
3. Bartosz Bagrowki – 190 pkt.
kategoria wiekowa 13-16 lat
1. Tomasz Niedźwiecki – 153 pkt.
2, Daniel Domański – 138 pkt.
3. Jadwiga Cholewa – 80 pkt.
RELACJA FILMOWA
Zobacz także
(sobota, 14 września, godz. 14:00).
(niedziela, 15 września, godz. 19.30).
(niedziela, 3 września, godz. 20.00)