Kalendarz pylenia 2024
380Kiedy alergicy mają najbardziej przekichane?
Wiosna czas kwitnących roślin, dłuższych dni i optymizmu– nie dla wszystkich jest tak beztroska. Dla osób cierpiących na alergie pyłkowe, ta pora roku może stać się koszmarem. Wiosną i latem, kiedy pyłków w powietrzu jest najwięcej, alergicy muszą stawić czoła kichaniu, zatkanemu nosowi, swędzącym oczom czy nawet astmie.
Takie objawy to nic innego jak reakcja organizmu na drobiny pyłu. Gdy osoba z alergią wdycha pyłki, układ immunologiczny rozpoznaje je jako zagrożenie i reaguje, uwalniając histaminę, która prowadzi do typowych objawów alergii.
Alergia może się pojawić znienacka w każdym wieku, szczególnie w większych miastach, gdzie pyłki są bardziej zanieczyszczone. Jeżeli dopadł Cię “bez powodu”, którykolwiek z objawów i utrzymuje się dłużej niż kilka dni, możliwe, że również masz alergię. Można to sprawdzić na 2 sposoby: albo poprzez wykonanie testów skórnych - nanosi się wtedy alergeny na skórę, robi drobne nakłucie i obserwuje reakcje organizmu - albo za pomocą badania krwi, które określa poziom wybranych przeciwciał IgE wytwarzanych w reakcji na alergeny.
Kalendarz pylenia
Alergicy mogą przewidzieć, kiedy wystąpią u nich objawy korzystając z kalendarza pylenia, który określa pory, w jakich różne rośliny uwalniają pyłki w ciągu roku.
Zróżnicowanie geograficzne Polski powoduje, że sezon pylenia roślin jest inny w zależności od regionu. Polska pod tym względem podzielona jest na:
- I rejon: najcieplejsza część kraju, obejmująca południowo-zachodnią Polskę (z wyjątkiem Sudetów), gdzie okres pylenia traw i drzew zaczyna się najwcześniej;
- II rejon: obejmuje środkową i południową część Polski, od Wielkopolski po Podkarpacie oraz Sudety i charakteryzuje się drugim co do intensywności okresem pylenia;
- III rejon: obszary przybrzeżne i wschodnie regiony Polski (z wyłączeniem Podkarpacia), gdzie okres pylenia jest opóźniony o około 10 dni w porównaniu do zachodnich regionów;
- IV rejon: Suwałki i górzyste obszary na południowej granicy Polski, gdzie dłuższy okres zimy opóźnia pylenie roślin nawet o dwa tygodnie w porównaniu z cieplejszymi obszarami kraju.
Jak sobie radzić?
Mimo że pyłki mają znaczną przewagę w starciu z alergikami, istnieje kilka sposobów na poprawę jakości życia i komfortu codziennego funkcjonowania poprzez:
- Unikanie ekspozycji na pyłki: ograniczenie czasu spędzanego na zewnątrz w okresach intensywnego pylenia roślin, zamknięte okna i korzystanie z klimatyzacji w domu oraz w samochodzie, może pomóc w minimalizacji ekspozycji na alergeny.
- Leki przeciwhistaminowe: pomagają w łagodzeniu objawów alergii poprzez blokowanie działania histaminy.
- Immunoterapię: metodę polegającą na stopniowym wprowadzaniu alergenu do organizmu, mającą na celu rozwinięcie odporności.
- Dostosowanie diety: przyjmowanie probiotyków, zwiększenie spożycia produktów antyhistaminowych, czy utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest kluczowym aspektem zmniejszenia dolegliwości alergicznych i i poprawy samopoczucia.
- Zmianę nawyków związanych z praniem: ubrania przyciągają pyłki i mogą je transportować do domu, a regularne pranie w ciepłej wodzie, zwłaszcza ubrań noszonych na zewnątrz, pomaga usunąć te alergeny. Dodatkowo, ważne jest częste pranie pościeli, aby uniknąć gromadzenia się na niej pyłków.
- Stosowanie oczyszczaczy powietrza: efektywne filtrowanie powietrza zatrzymuje większość pyłków, którym udało się dostać do naszego domu.
- Częste sprzątanie: odkurzanie za pomocą odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA pomoże usunąć większość pyłków, a umycie podłogi na mokro zapobiegnie rozprzestrzenianiu się alergenów w powietrzu.
Pylenie roślin to niewątpliwie jedno z większych wyzwań okresu wiosenno-letniego dla alergików. Jednakże, podchodząc świadomie do tego tematu i stosując się do podanych wyżej wskazówek, możemy zmniejszyć przykre objawy, jakie towarzyszą w tym trudnym okresie.