Kolejne zabiegi mikoryzacji za nami
79Łącznie na terenie naszej gminy zabieg na 83 drzewach i 60 krzewach wykonał Pan Jerzy Nieswadba, który zawodowo zajmuje się mikoryzacją.
Mgr. inż. Jerzy Nieswadba o mikoryzie:
„Mikoryza jest to współpraca (symbioza) z obopólnymi korzyściami między drzewem a grzybami.
Drzewo jest żywicielem grzybów, natomiast grzyby w zamian za pokarm zwiększają (nawet do kilku tysięcy razy) powierzchnię wchłaniania wody. Jest to możliwe dzięki grzybni, która dostaje się w miejsca trudnodostępne dla najdrobniejszych korzeni drzewa (włośników) i z tych miejsc pobierają również minerały i wodę. Warto dodać, że drzewo za pomocą włośników tylko biernie pozyskuje składniki mineralne, tzn. żywi się tylko tymi, które są już rozpuszczone w roztworze glebowym, natomiast grzyby potrafią pobrać minerały aktywnie, czyli samodzielnie je rozpuszczają, wydzielając do otoczenia enzymy.
Kolejnym plusem mikoryzy jest działanie ochronne. Grzybnia mikoryzowa otacza korzenie drzewa, broniąc je przed patogenami (grzybami, które chcą się nimi pożywić). Ponadto dzięki temu zabiegowi drzewa lepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne, m.in. upały i mrozy.
Zabieg mikoryzy przeprowadza się tylko raz na całe życie rośliny. Jeżeli dodatkowo, będziemy pozostawiać pod nią opadłe liście, wspierając naturalne ściółkowanie oraz naturalny obieg materii w przyrodzie, będziemy mogli ograniczyć stosowanie sztucznego nawożenia mineralnego i nadmierne używanie środków ochrony roślin”.
Mamy nadzieję, że już za rok będziemy mogli zobaczyć pozytywne efekty tych zabiegów.