Muzeum Dulag 121 - styczniowe wydarzenia
2718 stycznia br., godz. 15.00 Spotkanie promocyjne – Zeszytów Muzeum Dulag 121 80. rocznica wypędzenia powstańczej Warszawy
Opis:
Redaktorki i autorki wyboru relacji i tekstów do rocznicowego numeru Zeszytów Muzealnych – Weronika Wosińska-Miler i Iwona Drożyner – opowiedzą o koncepcji wydawnictwa, przeprowadzaniu wywiadów oraz o nurcie historii mówionej.
Trzeci numer „Zeszytów” wydaliśmy w 80. rocznicę przymusowego wysiedlenia powstańczej Warszawy. Główną część numeru stanowi siedemnaście relacji – ustnych bądź pisemnych – dotyczących wypędzenia z Warszawy, pobytu w obozie i dalszych losów.
Obraz ten uzupełnia przedruk wspomnień Kazimiery Drescher, tłumaczki przy obozowej komisji lekarskiej, która pomoc więźniom przypłaciła wywózką do obozu koncentracyjnego.
W dziale naukowym znalazły się artykuły poświęcone transportom warszawiaków do KL Auschwitz, akcji zbierania świadectw zainicjowanej przez Edwarda Serwańskiego oraz kolekcji materiałów dotyczących pruszkowskiego obozu zebranych przez Edwarda Kołodziejczyka.
Ponadto w tomie prezentujemy fotografie Jerzego Mąkowskiego, artysty fotografika i byłego więźnia obozu. Spotkanie poprowadzi Maciej Boenisch.
25 stycznia br., godz. 15.00 - Pomoc krakowian dla uchodźców z powstańczej Warszawy, wykład kustosz Katarzyny Kocik z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Opis:
Celem wykładu jest omówienie zagadnienia pomocy dla uchodźców z powstańczej Warszawy, którzy znaleźli się w Krakowie, w czasie wojny stolicy Generalnego Gubernatorstwa, docierając do miasta w zorganizowanych transportach bądź samodzielnie. Przedstawiona zostanie aktywność dwóch działów legalnie funkcjonującego w czasie okupacji niemieckiej Polskiego Komitetu Opiekuńczego Kraków-miasto, który niósł pomoc wysiedleńcom. Poruszone zostaną kwestie dotyczące początków akcji pomocy, różnych form wspierania wysiedleńców, działalności placówek opiekuńczych szczególnie zaangażowanych w opiekę nad uchodźcami. Omówione będą relacje pomiędzy mieszkańcami Krakowa a wysiedlaną z Warszawy ludnością.
Wykład opierał się będzie na dokumentacji krakowskiego komitetu opiekuńczego, wspomnieniach warszawskich wysiedleńców, artykułach z lokalnej prasy konspiracyjnej i okupacyjnej.
Katarzyna Kocik - absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ. Kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zainteresowania badawcze: Zagłada Żydów krakowskich, historia krakowskiego getta i obozu KL Plaszow, działalność organizacji lewicowych w czasie okupacji niemieckiej i w okresie międzywojennym, aktywność Polskiego Komitetu Opiekuńczego Kraków- miasto podczas drugiej wojny światowej
30 stycznia br., godz. 18.00 - Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza do wspólnego upamiętnienia 84. rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta.
Opis:
Organizując coroczne uroczystości na terenie dawnej bożnicy i mykwy na placu przy ul. Bolesława Prusa, pragniemy upamiętnić losy ponad 1300 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego, którzy w 1940 r. zostali przesiedleni do getta, które zostało wytyczone w obrębie ulic: Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej.
Pruszkowscy Żydzi mieli do dyspozycji zaledwie 29 domów, gdzie zmuszeni byli mieszkać w uwłaczających warunkach sanitarnych. Część z nich zmuszana była do niewolniczej pracy w Warsztatach Kolejowych w Żbikowie.
Historia pruszkowskiego getta nie była długa. Już pod koniec stycznia 1941 r. Niemcy podjęli decyzję o jego likwidacji. Rankiem 30 stycznia 1941 r. wszyscy mieszkańcy getta zostali przewiezieni ciężarówkami na teren Warsztatów Kolejowych, gdzie odbyła się dezynfekcja, a następnie transportami kolejowymi przez Dworzec Gdański na teren warszawskiego getta. Stamtąd byli oni przewiezieni do obozów zagłady.
Ogromna większość z nich zginęła w Treblince. Ocalała garstka.
Zobacz także
(wtorek, 1 października, godz. 18.00).
(sobota, 22 czerwca, godz. 15:00).
(sobota, 8 czerwca, godz. 15:00).
(niedziela, 2 czerwca, godz. 15:00).
Już 18 maja odbędzie się największe wydarzenie kulturalne roku, czyli coroczna Noc Muzeów. Z tej okazji Muzeum Dulag 121 przygotowało dla swoich gości wiele atrakcji. W programie m.in. wystawa fotografii Jerzego Mąkowskiego, pokaz animowanego filmu „Asiunia”, a także nocne spacery po terenie dawnego obozu oraz historie obiektów i fotografii… Ekspozycja stała Muzeum Dulag 121 będzie otwarta od 18.00 do 1.00 w nocy. Wstęp bezpłatny!