Pamięci Orląt Pęcickich
533Tegoroczne uroczystości związane z wybuchem Powstania Warszawskiego i Bitwą pod Pęcicami miały wyjątkową rangę. Przede wszystkim obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 72. rocznicę pogrzebu i poświęcenia pomnika-mauzoleum w Pęcicach, a także po raz 52. odbywa się Rajd po Kamienistej Drodze, a w październiku odbędzie się już 15. Rajd Pęcicki.
Uroczystości, które 5 sierpnia odbyły się w pęcickim kościele pw. Świętego Piotra i Pawła oraz pod pomnikiem-mauzoleum, rozpoczął niezwykły koncert, koncert pt. „W hołdzie wolności”.
Andrzej Jagodziński, Anna Stankiewicz, Agnieszka Wilczyńska, Czesław Bartkowski, Adam Cegielski, Janusz Strobel i Robert Majewski. Znakomici artyści, którzy w wyjątkowej aranżacji przedstawili zgromadzonej w pęcickim kościele publiczności najbardziej znane utwory, które swoim przekazem nawiązywały do czasów, kiedy to o wolność naszej ojczyzny trzeba było walczyć. Koncert rozpoczęła pieśń „Deszcz, jesienny deszcz”, napisana przez powstańca warszawskiego - Mariana Matuszkiewicza, a zakończyła piosenka o szczególnym znaczeniu dla współczesnej historii Polski, „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
„To właśnie dzięki zrywom powstańczym takim, jak Powstanie Kościuszkowskie, Styczniowe i Listopadowe Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku” – mówił ks. proboszcz Grzegorz Jasiński w homilii, którą wygłosił podczas mszy w intencji poległych w boju, zamordowanych i zmarłych Powstańców.
Na zakończenie mszy świętej, w kościele św. Piotra i Pawła w Pęcicach odbyło się uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci i pamięci Krystyny Serwaczak, inicjatorki i organizatorki Rajdu po Kamienistej Drodze. Tablicę odsłonili ks. Grzegorz Jasiński wraz z przedstawicielem Oddziału Stołecznego PTTK, Włodzimierzem Majdewiczem i przedstawicielem Klubu Varsovia, Danielem Wolborskim, w asystencji wójta gminy Michałowice, Krzysztofa Grabki i przedstawicielki Środowiska AK Ochota, Władysławy Marcinkiewicz.
Przemarsz pocztów sztandarowych w towarzystwie uczestników rajdu i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod pomnik-mauzoleum rozpoczął kolejną część tegorocznych uroczystości.
"Dziś przeżywamy szczególną uroczystość. W 100-lecie odzyskania niepodległości, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, przeszliśmy dziś szlakiem Rajdu po Kamienistej Drodze" – mówił w swoim wystąpieniu wójt gminy Michałowice, Krzysztof Grabka. "Niepodległość nie była i nie jest dana raz na zawsze. Tu, w tym miejscu, jest potwierdzenie tego, że w tamtych latach trzeba było walczyć i poświęcić to, co najcenniejsze. Młodzi ludzie poświęcili swoje życie, aby osiągnąć niepodległość. Spotykamy się tu już przez wiele lat i zawsze uczestniczą w tym wydarzeniu bohaterowie tamtych dni oraz młodzież i dzieci. To swego rodzaju żywa lekcja historii. Póki pamięć o nich trwa, póty żyć będą".
91 imion, nazwisk i pseudonimów, poległych i zamordowanych w walkach pod Pęcicami, stanęło do apelu, do którego wzywał por. Patryk Koroś.
Salwa honorowa i uroczyste złożenie wieńców przez delegacje rodzin poległych powstańców, towarzystw kombatanckich, delegacji gminnych, powiatowych i wojewódzkich zakończyło oficjalne obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Bitwy pod Pęcicami.
52. Rajd po Kamienistej Drodze odbył się pod patronatem wójta gminy Michałowice, Krzysztofa Grabki i staraniem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – oddział stołeczny oraz przy współpracy żołnierzy kombatantów Armii Krajowej i towarzyszy walki Powstańców poległych w Pęcicach.
Po części oficjalnej uczestnicy udali się do pobliskiego parku, gdzie przy przepysznej grochówce zaserwowanej przez strażaków z Nowej Wsi kontynuowano rozmowy i wspomnienia tamtych dni.
LIST SZEFA URZĘDU DS. KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH
Zobacz także
(niedziela, 5 listopada, godz. 9:00).