Podziękowania dla organizatorów 20. Rajdu Pęcickiego
118Rajd Pęcicki organizowany jest jesienią od 20 lat. Zamyka obchody upamiętniające Powstańców, którzy zginęli w bitwie w Pęcicach 2 sierpnia 1944 r.
Coraz mniej jest wśród nas świadków tamtej historii. Już dawno nie ma kamienistej drogi z Reguł do Pęcic, lecz pamięć pozostała – między innymi dzięki pracy i ogromnej pasji organizatorów szkolnego Rajdu Pęcickiego. Jestem przekonana, że ta pamięć pozostanie wciąż żywa.
Ogromne wyrazy wdzięczności i szacunku składam organizatorom i za wysiłek i zaangażowanie w pielęgnowanie tej ważnej tradycji i pamięci o tamtych czasach, bohaterach, często młodych i bardzo młodych Polakach, którzy nie potrafili pogodzić się z niewolą, nie umieli oddać wolności i dla niej poświęcili swoje życie – powiedziała Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice
Jubileuszowy Rajd odbył się pod hasłem Pęcice-Patriotyzm-Pamięć. Towarzyszyło mu wiele przedsięwzięć m.in.: gra terenowa i rajd nocny, rekonstrukcja marszu Powstańców, wystawa czasowa Małego Muzeum Historycznego, maraton filmów, turniej gry planszowej i przedstawienie „Pęcickie Szeleszczące Karty”.
W działania było zaangażowanych ponad 70 osób. Największą grupę stanowili młodzież i nauczyciele ze szkoły w Nowej Wsi, którzy opracowali scenariusz tegorocznych wydarzeń, zorganizowali konkurs „Ci co zginęli w walce…” i Rajd Pęcicki oraz zrealizowali ww. przedsięwzięcia mu towarzyszące. Dołączyli do nich także uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Komorowie, którzy w ramach przygotowań do jubileuszowego wydarzenia odwiedzili groby powstańców w Pęcicach i Pruszkowie oraz podczas Rajdu - pełnili wartę przy Pomniku-Mauzoleum. Natomiast uczniowie z Michałowic przygotowali część występów artystycznych.
W podziękowaniu wszyscy otrzymali dyplomy i upominki. Specjalne podziękowanie wójt gminy, Małgorzata Pachecka i przewodnicząca rady, Beata Rycerska skierowały do twórców Rajdu, osób, które od 20 lat co roku organizują to wydarzenie, włączając nowe pokolenia w pielęgnowanie tradycji o bohaterach Powstania Warszawskiego, którzy zginęli w Pęcicach. Są to pedagodzy ze szkoły w Nowej Wsi: Tomasz Matuszewski, Elżbieta Gąsior i Beata Wiszniewska.
Niespodzianką dla uczestników był film - relacja z pierwszego Rajdu, który odbył się w 2004 r. Miło było powspominać. Na zakończenie wszystkich zaprosiliśmy na jubileuszowy tort.
Załączniki
Zobacz także
(sobota, 10 lutego, godz. 11:00)