Przedstawiliśmy koncepcje zagospodarowania terenów w Regułach i Komorowie
686Park w Regułach
Spotkanie odbyło się 21 marca 2022 roku w urzędzie gminy.
Powierzchnia parku w Regułach powiększy się o 0,96 ha dzięki staraniom Władz Gminy. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na mocy aktu notarialnego przekazał nieodpłatnie Gminie Michałowice działkę nr 483 w Regułach na cele publiczne - utworzenie strefy wypoczynkowej dla mieszkańców na terenach zielonych oraz infrastruktury sportowej i kulturalnej.
Jedna z koncepcji zagospodarowania tego miejsca zakłada powstanie parku i ogrodu społecznego wraz z m.in. z pawilonem botanicznym z funkcją edukacyjną, pergolą z dużym stołem integracyjnym, boiskiem do siatkówki oraz placem zabaw dla dzieci starszych, przeniesienie siłowni plenerowej ze starej części parku oraz montaż drążków do kalisteniki i ćwiczeń siłowych. Natomiast druga, o charakterze sportowo-rekreacyjnym: urządzenie kortów tenisowych, boisk do siatkówki, koszykówki, gry w bule, squasha, szachownicy plenerowej, plansz do ćwiczeń sprawnościowych, postawienie pawilonu obsługi aktywności sportowych (szatnie i sanitariaty) oraz placu zabaw dla dzieci starszych.
Mieszkańcy, którzy wzięli udział w spotkaniu opowiedzieli się za rozwiązaniami, które przyniosą w to miejsce nową zieleń, drzewa i krzewy, które staną się siedliskiem dla ptaków. Uznanie zdobył pomysł budowy scenki koncertowej oraz instalacja ławek, oświetlenia i monitoringu, urządzenie miejsca na ognisko (a w zasadzie przeniesienia ogniska z zabytkowej części parku), wybudowania tężni zamiast ogródka społecznego oraz wykonania ścieżki rowerowej wokół parku i obsadzenia jej drzewami.
Uczestnicy spotkania poznali także koncepcję utworzenia ścieżek geologicznych w naszej gminie. Opowiedziała o niej dr hab. Maria Górska-Zabielska, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pomysł spotkał się z aprobatą mieszkańców - niewielka kolekcja głazów może być ustawiona w regulskim parku. Jednak ścieżka powinna być tak urządzona, by nie była głównym obiektem parku, a naturalnie wkomponowania w jego układ.
Tereny nad zalewem w Komorowie
Prezentacja wariantów zagospodarowania terenów nad zalewem odbyła się 25 marca br. w świetlicy Kaliszowy Gaik w Komorowie Wsi.
Koncepcje zagospodarowania terenu nad komorowskim zalewem zostały sporządzane na podstawie wyników przeprowadzonych 2021 roku konsultacji społecznych. Wzięło w nich udział ponad 440 osób (spotkania Word Cafe oraz ankieta). To bardzo dobry wynik, który świadczy o zainteresowaniu mieszkańców tym właśnie miejscem.
Wszystkie warianty zakładają utworzenie wokół zalewu ścieżki o nawierzchni z kruszywa, a także pływającej wyspy dla ptaków, pomostów, połączenia ciągu pieszo-rowerowego usytuowanego w ciągu ulicy Głównej poprzez przebudowę „dolnej” kładki jazu, a także wykonanie nasadzeń drzew i krzewów i urządzenie małej architektury. Wariant drugi wprowadzający elementy rekreacyjne zakłada dodatkowo m.in. urządzenie trawiastego boiska do siatkówki i badmintona, palcu zabaw dla starszych dzieci , urządzenie terenu zielonego z miejscem do odpoczynku. Natomiast trzeci wprowadza dodatkowe elementy parkowe – ławki i stoły parkowe, zakłada przebudowę altany i oświetlenie ścieżki na prawym brzegu zalewu.
Uczestnicy obydwu spotkań wyrażali opinie dotyczące przedstawionych koncepcji zagospodarowania tych terenów. Uwagi mieszkańców zostały spisane i w oparciu o nie zostaną opracowane projekty urządzenia pozyskanego terenu dla parku w Regułach oraz terenu nad komorowskim zalewem.
Kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu zagospodarowania terenu oraz jego wykonanie.
Koncepcja 1 zagospodarowania parku w Regułach
koncept1.jpgKoncepcja 2 zagospodarowania parku w Regułach
koncept2.jpgWariant 1 - zagospodarowanie terenu nad zalewem w Komorowie
wariant-1.pdfWariant 2 - zagospodarowanie terenu nad zalewem w Komorowie
wariant-2.pdfWariant 2 - zagospodarowanie terenu nad zalewem w Komorowie - detale plac zabaw
Wariant 3 - zagospodarowanie terenu nad zalewem w Komorowie
wariant-3.pdfZobacz także
(niedziela, 15 grudnia, godz. 17:00).
(sobota, 14 grudnia, godz. 12.00)
Wstęp wolny!
(sobota, 14 grudnia, godz. 15.00 i 17.00).