Spacer z czworonogiem - pies to przyjemność, ale też obowiązek
123Sprzątanie po swoim psie stanowi wyraz społecznej odpowiedzialności, chociażby wobec sąsiadów. Dla jednych osób jest to obowiązek zupełnie naturalny, inni nie zawsze stosują się do przyjętych zasad.
Warto pamiętać o tym, że za zlekceważenie przepisów właścicielowi psa grozi mandat. Żeby uniknąć mandatu za niesprzątanie po psie, warto zaopatrzyć się w worki na psie odchody, które zdecydowanie ułatwią wypełnianie tego niezbyt przyjemnego obowiązku.
Zabezpieczone woreczki z odchodami można wrzucać do wszystkich ogólnodostępnych koszy ulicznych, w tym oczywiście także przeznaczonego psim odchodom.
Choć w wielu miejscach można napotkać zabawne tabliczki przypominające o obowiązku sprzątania po własnym pupilu, wciąż obserwujemy sytuacje, w których właściciele lekceważą te zasady. Warto przypomnieć im o przepisach prawnych i zwrócić uwagę, że narażają dzieci na niebezpieczne choroby. Być może ten argument przemówi do ich wrażliwości. Pozostawione, nieuprzątnięte psie odchody są bardzo uciążliwe nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych. Psie fekalia stanowią potencjalne źródło zakażenia, przede wszystkim dla małych dzieci. Kontakt brzdąca z odchodami stwarza realne zagrożenie transmisji toksokarozy i toksoplazmozy. Nieuprzątnięte odchody jest też niebezpieczna dla innych zwierząt – w odchodach niekiedy znajdują się pasożyty, które mogą zakazić inne czworonogi.
Dodatkowo właściciele psów mają obowiązek wyprowadzania swoich pupili.
Jest to konieczne do zachowania dobrej formy psychicznej i fizycznej psa. Wyprowadzanie to nie tylko załatwienie potrzeb psa. Istotny jest także ruch, który uchroni naszego pupila przed pojawieniem się groźnych chorób takich jak: otyłość, depresja, choroby stawów. Jest to również budowanie więzi między psem, a opiekunem.
Przyjęte zwyczajowo jest trzymanie psa na smyczy. Wywodzi się to z dobrych praktyk i obawy przez stworzeniem zagrożenia dla zdrowia człowieka. Ustawa o ochronie zwierząt odnosi się do wyprowadzania psów bez smyczy w sposób lakoniczny. W artykule 10a wskazano, że jeżeli pies nie przebywa na ogrodzonym terenie prywatnym, musi posiadać identyfikację właściciela oraz być pod kontrolą. Oznacza to, że właściciel zgodnie z prawem może prowadzić psa bez smyczy. Prawo to obowiązuje jednak dopóki zwierzę nie naruszy praw innych osób w miejscu publicznym lub nie uszkodzi mienia, na przykład nie zniszczy trawnika przy kopaniu w ziemi. Również gdy zwierzę nie słucha i nie reaguje natychmiast na wezwanie, właściciel psa może zostać ukarany karą grzywny ze względu na brak kontroli nad nim. Dlatego w miejscach publicznych zalecanym jest prowadzenie psa na smyczy dla bezpieczeństwa innych spacerowiczów.
Jeśli każdy właściciel psa zastosuje się do powyższych zasad - nasza okolica będzie z pewnością bardziej zadbana, czysta i bezpieczna