Sukcesy Gminy Michałowice!
156O Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2016 r. pisaliśmy niedawno. Przypomnijmy, w kategorii gmin wiejskich, nasza gmina uplasowała się na 4. miejscu w woj. mazowieckim (tuż za gminami: Lesznowola, Nadarzyn, Czosnów) i 16 miejscu w kraju! Ranking ten został opracowany w oparciu o 15 wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska.
Inwestor na medal
Gmina Michałowice otrzymała przyznane przez Klub Sportowa Polska w ramach programu „Budujemy Sportową Polskę” wyróżnienie w kategorii Inwestor na medal 2017. Przyznawane jest ono gminom miejskich, wiejskim i powiatom za całokształt dotychczasowych działań na rzecz rozwoju nowoczesnej bazy sportowo-rekreacyjnej na ich terenie, a tym samym na rzecz rozwoju sportu i rekreacji dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej.
Kapituła wyróżniła Gminę Michałowice.za zrealizowanie wielu obiektów sportowych i rekreacyjnych, a są nimi:
- boiska do gry w piłkę nożną, pełnowymiarowe z trybunami w Granicy i "Orlik 2012" w Sokołowie
- przyszkolne hale sportowe z zapleczem (w Michałowicach, Komorowie i Nowej Wsi)
- 4 strefy rekreacji (w Michałwoicach, dwie w Komorowie oraz w Regułach)
- ogródki jordanowskie i place zabaw (w Komorowie, Opaczy-Kolonii, Pęcicach, Pęcicach Małych, Granicy, Nowej Wsi, Sokołowie, Suchym Lasie, Michałowicach i w Komorowie)
- kompleksy boisk (przy szkołach w Michałowicach i Komorowie, jak również w Opaczy Kolonii i Pęcicach Małych oraz w Regułach)
- korty tenisowe przy szkole w Nowej Wsi
- kryte lodowisko przy szkole w Michałowicach
- 9 siłowni zewnętrznych
- 6 stacji z 55 rowerami systemu Rower Gminny
Oczywiście wyróżnienie otrzymaliśmy za inwestycje już wykonane. Jednak to nie koniec działań gminy w rozwój strefy sportowo-rekreacyjnej. W najbliższym czasie w Michałowicach i nad zalewem w Komorowie zostaną zamontowane zestawy do ćwiczeń dla młodzieży i dorosłych - workout.
Nasza gmina wraz z 5 gminami partnerskimi przystąpiła do projektu i powstania spójnej sieci dróg rowerowych. W ramach I etapu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych do końca 2018 r. na terenie naszej gminy powstanie ponad 5,8 km tras, których wartość budowy wyniesie 4,9 mln zł.
W planach jest powstanie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Granicy, obok oddanego w ubiegłym roku do użytkowania boiska.
Natomiast w ramach uczestnictwa w Lokalnej Grupie Działania Nadarzyn-Raszyn-Michałowice ma być realizowana inwestycja pt. Budowa strefy rekreacji przy ul. Heleny w Nowej Wsi - Etap I. W ramach projektu zaplanowano wykorzystanie terenu w okolicach zbiornika wodnego Smug położonego w Nowej Wsi i stworzenie miejsca rekreacji dla mieszkańców.
Lider z powołania
Wójt Gminy Michałowice, Krzysztof Grabka został laureatem konkursu „Lider z powołania” w kategorii Lider rozwoju regionalnego.
„Lider z powołania” to konkurs, w którym od lat docenia się charyzmatycznych menadżerów, wyróżniających się nie tylko poziomem wiedzy, ale także pełnym zaangażowaniem w realizację powierzonych im zadań w różnych dziedzinach: na polu społecznym, w kulturze i sztuce, sporcie, gospodarce i biznesie. Wśród dotychczasowych i tegorocznych laureatów znaleźli się m.in. prof. Marian Zembala – dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. Jan Szmidt – rektor Politechniki Warszawskiej, Jerzy Owsiak – prezes WOŚP, twórcy kultury: Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk, Emilian Kamiński,
Konkurs w specjalnej kategorii wyróżnia gospodarzy miast i gmin, którzy są w swoich środowiskach liderami rozwoju lokalnego. W tej kategorii laureatem został wójt Gminy Michałowice Krzysztof Grabka, obok m.in. Adama Struzika - marszałka województwa mazowieckiego, Jacka Krupy – marszałka województwa małopolskiego, Wojciecha Szczurka - prezydenta miasta Gdyni.
Kapituła konkursu doceniła rolę wójta Krzysztofa Grabki jako gospodarza Gminy Michałowice sprawnie łączącego realizację potrzeb społecznych mieszkańców z rozwojem infrastruktury, dbającego o utrzymanie wysokiego poziomu placówek oświatowych, wspierającego działania na rzecz lokalnej społeczności w ramach bogatej oferty kulturalnej, sportowej, edukacyjnej w sołectwach i osiedlach na terenie gminy.
Otrzymane nagrody i wyróżnienia, będące wyrazem zewnętrznej oceny osiągnięć Gminy Michałowice, stanowią oczywiście powód do satysfakcji, ale są też przede wszystkim zobowiązaniem do dalszej pracy i zaangażowania na rzecz rozwoju gminy i ciągłego podnoszenia komfortu życia mieszkańców.