Tydzień z biblioteką w Michałowicach
156Inauguracyjnym spotkaniem Tygodnia z Biblioteką był wernisaż wystawy malarskiej Doroty Ciechomskiej. Obrazy będzie można podziwiać do końca maja. Relacja
Spotkanie 2 – Wymień się książką
Tak jak w ubiegłym roku każdy mieszkaniec naszej Gminy mógł przynieść dawno już przeczytane książki i wymienić je na inne. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, mimo iż w bbliotece na co dzień istnieje możliwość takiej wymiany, dzięki ustawieniu specjalnego regału.
Spotkanie 3 - Spotkanie autorskie z Joanna Godlewską
Autorka, na co dzień pisząca pod pseudonimem, czytała fragmenty własnych książek- „Kochanek malutki”, „ Miłość? bardzo proszę”, „Bajki dla dorosłych”. Wszystko przeplatając śpiewem poezji własnego autorstwa do muzyki Rosława. Do wspólnego wykonywania utworów zachęcała również licznie zgromadzoną publiczność. Chętnie odpowiadała także na pytania dotyczące początków jej pisarstwa oraz planów na przyszłość. Na zakończenie goście mogli osobiście porozmawiać z autorką, zakupić książki oraz wydany niedawno audiobook i otrzymać autograf.
Spotkanie 4 - Konkurs recytatorski dla przedszkolaków pt. „Wierszyki kilku pokoleń”
Na zaproszenie biblioteki odpowiedziały dwie placówki – Gminne Przedszkole oraz Niepubliczne Przedszkole „Antoś”. Spotkanie rozpoczął gość honorowy Pani Elżbieta Biczyk, przewodnicząca Rady Gminy Michałowice, która powiedział kilka słów o swoich ulubionych wierszach z dzieciństwa i przeczytał jeden z nich pt. „Małpa w kąpieli” Aleksandra Fredry.
W konkursowe szranki stanęło trzydzieścioro uczestników prezentujących klasykę poezji dziecięcej. Jury konkursowe w składzie Elżbieta Biczyk – przewodnicząca oraz Renata Bontron i Ewa Kisiel miało trudności z wyłonieniem zwycięzcy, gdyż wszystkie dzieci prezentowały wysoki poziom. Po naradzie jury zadecydowało o przyznaniu wszystkim uczestnikom konkursu pierwszego miejsca. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Spotkanie 5 - Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Tym razem omawiana była książka polskiej pisarki Magdaleny Tulli pt. „Włoskie szpilki” oraz wybrane wiersze, niedawno zmarłego poety, Stanisława Barańczaka.„Włoskie szpilki” to powieść autobiograficzna o trudnym dzieciństwie i dorastaniu, o samotności i odrzuceniu. Trudnych relacjach między matką, a córką.
Wiersze Stanisława Barańczaka cechuje charakterystyczny styl polegający ma powtarzaniu tych samych słów w pozornie chaotyczny, rwany sposób. Poeta podejmuje w swojej twórczości problematykę moralną, która wiąże się z wiarygodnością języka.
Spotkanie 6 - Warsztaty quillingu
Prowadziła je Magdalena Mosiejczyk- Gołos. Quilling to technika tworzenia ozdób z papieru polegająca na zawijaniu wąskich pasków papieru w różne kształty. Podczas warsztatów można było nauczyć się podstaw tego rodzaju zdobnictwa. Uczestnicy wykonywali kartki okolicznościowe na chrzest czy komunię. W warsztatach wzięło udział dwudziestu pięciu uczestników
Spotkanie 7 - Piracka noc
W Michałowicach, w budynku przy ul. Raszyńskiej 34, zacumował piracki statek kapitana Rogera z załogą. Piraci poszukiwali młodych adeptów swego zbójnickiego rzemiosła. Na wezwanie biblioteki stawiło się 24 śmiałków, aby poddać się próbie i odnaleźć skarb Jednookiego Willa. Piraccy adepci musieli wykonać kilka zadań.
Zabawa rozpoczęła się od nauki hymnu pirackiego -Hej ho żagle staw, ciągnij linę i się baw…. Następnie uczono się wiązania węzłów, umiejętności niezwykle przydatnej na statku.
Potem dzieci podzieliły się na dwie grupy i doszło do bitwy morskiej w czasie, której walczące drużyny miały za zadanie zatopienie wrogiego okrętu gazetowymi kulkami. Dalszą częścią tej zabawy było zebranie ”amunicji” na czas. Po tym wstępie dzieci rozpoczęły poszukiwania skarbu według wskazówek, które znalazły w liście od Jednookiego Willa, ukrytym w butelce, którą morze wyrzuciło na brzeg. Rozpoczęcie poszukiwań było możliwe dzięki wyrzuceniu czterech czaszek kostkami do gry. Kolejnym zadaniem było zbudowanie jak najdłuższego węza morskiego z rolek po papierze toaletowym. Następnie odbyła się bitwa morska z flotą Jednookiego Willa- dzieci grały w” Okręty”. Potęm młodzi piraci musieli na czas odnaleźć i zebrać rozsypane perły - szklane kulki. Teraz droga do skarbu stała przed nimi otworem, a ten został ukryty w zakamarkach biblioteki. Dzieci szybko go odnalazły, był nim kuferek pełen czekoladowych dukatów.
Potem każde dziecko miało możliwość stworzenia własnej flagi pirackiej. Na płachtach czarnego płótna przy użyciu szablonu oraz białej farby każdy projektował własną banderę.
Kiedy flagi już wyschły przyszedł czas na pasowanie na pirata. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy certyfikat piracki. Na cześć nowoprzyjętych został również oddany wystrzał z armaty.
Na zakończenie spotkania odbyła się piracka uczta, dzieci mogły wykonać sobie pirackie tatuaże oraz nauczyć się składania łódek z papieru.
Noc w bibliotece została zorganizowana na finał trwającego od 8 maja Tygodnia Bibliotek.
Tekst- Zespół biblioteki
Fot. Monika Olewińska