Upamiętnienie powstańców z Michałowic
155ZAPOWIEDŹ WAŻNYCH UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNYCH W MICHAŁOWICACH
Jesienią 2021 r. zainaugurował swoje prace Społeczny Komitet dla Upamiętnienia Powstańców Warszawskich z Michałowic. Przewodniczącą Komitetu została Magdalena Korycka, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Michałowicach, członkami zaś są krewni powstańców warszawskich, miejscowi samorządowcy, nauczyciele oraz dyrektorzy szkoły i biblioteki. W spotkaniu Komitetu udział wzięła Pani Wójt Małgorzata Pachecka, która zadeklarowała wsparcie dla zaproponowanych form upamiętnienia bohaterów zrywu 1944 r.
Komitet przygotowuje się do odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej przed budynkiem biblioteki publicznej w Michałowicach przy ul. Raszyńskiej .
Chcielibyśmy, aby odsłonięcie tablicy nastąpiło w dniu 2 października br.
W Powstaniu Warszawskim walczyło kilku mężczyzn mieszkających w naszej miejscowości.
Byli to:
Zbigniew Maliński ps”Sławicz”, Witold Janikowski ps.”Vis”, Józef Ostrowski ps.”Kartacz”, wszyscy trzej wchodzili w skład macierzystego batalionu AK „Kiliński”; w innych oddziałach walczyli Czesław Kiciński ps.”Mars” i Czesław Ostrowski ps.” Czesław”. Żaden z nich już nie żyje.
Komitet zajmuje się również losami innych mieszkańców przedwojennych Michałowic, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim, bądź walczyli na obrzeżach Warszawy.
Pragniemy upamiętnić powstańców nadając nazwę ścieżce rowerowej biegnącej wzdłuż ul. Topolowej w naszej miejscowości do Alei Powstańców Warszawy w Regułach.
Nazwa i logo ścieżki zostaną wybrane w drodze konkursu, którego organizatorem będzie Gminna Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach. Szkoła Podstawowa w Michałowicach zaangażuje się w rozpowszechnienie idei konkursu wśród uczniów.
Wnioskujemy również o utworzenie w Michałowicach ścieżki edukacyjnej śladami powstańców.
Heroizm naszych bohaterów nie przestaje do nas przemawiać. Przygotowania do uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy są okazją do refleksji nad fenomenem tamtego pokolenia. Na tle życia powstańców możemy poznać początki naszych Michałowic, środowiska rodzinne bohaterów powstania, ich powojenne losy oraz miejsca i etapy walk w stolicy.
Komitet ma swoją siedzibę w bibliotece publicznej przy ul Raszyńskiej 34. Jeśli ktoś z Państwa dysponuje informacjami na temat innych uczestników walk powstańczych wywodzących się z Michałowic, prosimy o kontakt.
Mariusz Krajewski,
siostrzeniec Witolda Janikowskiego i wiceprzewodniczący Komitetu