VI Spotkanie z Szeleszczącymi Kartami
185Tegoroczna edycja Spotkań z Szeleszczącymi Kartami miała miejsce o nietypowej porze. Tym razem to nie czerwiec, ale listopadowy wieczór sprzyjał refleksji towarzyszącej poezji reprezentanta Pokolenia Kolumbów - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dlaczego taki czas i taki poeta? Odpowiedź niosą dwie daty szczególnie ważne w tym roku dla historii Polski: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznica powstania warszawskiego. Trudny w swej wymowie, ale niezwykle poruszający Baczyński wydał się najwłaściwszą postacią - symbolem tych strasznych czasów. Stąd też tytuł tegorocznych Szeleszczących Kart: „Żołnierz, poeta, czasu kurz…”, a miejsce…Kawiarnia Niezłomna.
W czwartek 28 listopada wieczorem w murach szkoły w Nowej Wsi pojawili się znakomici goście. Byli to m.in.: kpt. Wojciech Cygański ps. Cygan II - powstaniec warszawski z żoną panią Anną Cygańską, pani Małgorzata Pachecka - wójt gminy Michałowice, pani Ewa Wierzgała - dyrektor Centrum Usług Wspólnych gminy Michałowice, pani Beata Rycerska - przewodnicząca Rady Gminy, pani Elżbieta Biczyk - radna i sołtys Nowej Wsi, pani Paulina Nowicka - przewodnicząca Rady Rodziców, pani Zofia Nowicka - była dyrektor naszej szkoły. Przybyłych gości, rodziców, przyjaciół szkoły, nauczycieli, absolwentów i uczniów powitała pani dyrektor Jadwiga Jodłowska.
Tradycyjnie tegoroczne spotkanie miało charakter montażu słowno - muzycznego: wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wykonaniu uczniów i absolwentów szkoły w Nowej Wsi przeplatane były piosenkami do tekstów poety bądź tematycznie nawiązującymi do czasów wojny. Pięknie prezentująca się grupa młodych aktorów, wystylizowana na mieszkańców wojennej Warszawy i powstańców, była wyjątkowo liczna. W jej skład weszło 24 uczniów szkoły podstawowej, głównie z klasy VIIa, ale także z VIIIa, VIIb, VIa, i aż 19 absolwentów, obecnie uczniów szkół średnich oraz studentów. Wśród tych ostatnich byli także uczestnicy I Spotkania z Szeleszczącymi Kartami z czerwca 2015 roku.
Młodym utalentowanym aktorom udało się wzbudzić niezwykle emocje wśród publiczności, a wyjątkową nagrodą za występ była owacja na stojąco zainicjowana przez powstańca warszawskiego - pana Wojciecha Cygańskiego. Młodzież z radością przyjęła także od pani wójt Małgorzaty Pacheckiej zaproszenie do występu w siedzibie gminy. W tym roku szczególnie miłym elementem były pamiątkowe znaczki dla honorowych gości i wszystkich zaangażowanych w projekt, przygotowane przez Radę Rodziców.
Wieczór z poezją Baczyńskiego niebawem będzie można wspominać, oglądając film - relację nakręcony przez ekipę z Fundacji Okiem Kamery ze szkoły w Komorowie oraz cykl zdjęć pani Dominiki Materek ze szkoły w Nowej Wsi.
Beata Wiszniewska
koordynator projektu