WYCINKA DRZEW – zmiana przepisów
1343Właściciel nieruchomości musi zgłaszać do gminy chęć wycięcia drzewa, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm PRZEKRACZA:
* 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
* 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
* 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Gdy obwód pnia jest mniejszy- planowanej wycinki nie trzeba zgłaszać.
Po zgłoszeniu gmina będzie oddelegowywała swojego pracownika (ma na to 21 dni), który dokona oględzin działki i sprawdzi stan faktyczny np. czy drzewo nie jest chronione. Jeżeli gmina nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki w ciągu 14 dni od oględzin (tzw. „milcząca zgoda”), to wtedy można ją będzie przeprowadzić.
Zgodnie z prawem urząd może nie zgodzić się na wycinkę w przypadku m.in. gdy drzewo jest pomnikiem przyrody lub nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków
Zgłoszenie jest konieczne, gdyż w przypadku samowolnego wycięcia drzewa, bez zgłoszenia tego faktu do gminy , właścicielowi może zostać naliczona opłata – kara wynosząca od kilku do nawet kilkudziesięciu tys. zł (w zależności od gatunku i wielkości drzewa). Obecnie obowiązują maksymalne stawki, 500 zł za 1 cm obwodu pnia.
Nowa ustawa wprowadza jeszcze jedno ograniczenie.
W lokalizacji wyciętych drzew właściciel nieruchomości nie będzie mógł realizować budowy związanej z działalnością gospodarczą.przed upływem 5 lat od dokonania oględzin przez pracownika urzędu. Gdy przed tym terminem wystąpi więc o pozwolenie na budowę obiektu działalności gospodarczej, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.
USTAWA z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2017 r., poz. 1074).