Z dziejów Reguł
319W dwudziestoleciu międzywojennym Reguły należały do Ludwika Trylskiego. Majątek dynamicznie się rozwijał, zasłynął m.in. z hodowli wysokomlecznych krów. Z Reguł pochodziło pierwsze w Polsce butelkowane mleko w szklanych jednolitrowych, kapslowanych butelkach, których wzór z biegnącym przez całą wysokość napisem „REGUŁY” został zastrzeżony w Urzędzie Patentowym pod numerem 2364. Butelki te stały się pierwowzorem dla później stosowanych masowo butelek na mleko. Mleko z Reguł było na tyle wysokiej jakości, że trafiało do wielu warszawskich szpitali i przedszkoli - Klub PTTK Varsovia im. Stefana Jaronia Kowalskiego.
Jak wyglądał wypas krów regulskich w 1937 r. można zobaczyć na krótkim filmie: link.
Tekst oryginalny z załączonych zdjęć:
Tow. Akc. T. Kowalski i A. Trylski
Warszawa, ul. Miodowa Nr. 6, tel. 125-41.
MLEKO DLA NIEMOWLĄT I DOROSŁYCH Z MAJ. REGUŁYSzanowna Pani!
Wystarcza kilka łyżeczek mleka brudnego, zawsze zawierającego bakterje gruźlicy, aby dziecko Sz. Pani ciężko, czasem nieuleczalnie zachorowało. Karmienie dziecka mlekiem niepewnem, dla oszczędzenia kilkunastu groszy dziennie, jest przestępstwem, za które niejedna matka zapłaciła gorzkiemi łzami. Każdy lekarz potwierdzi słuszność powyższych słów.
Niezmiernie wrażliwy i delikatny organizm niemowlęcia wymaga idealnie czystego mleka, nie zawierającego brudu i zarazków gruźlicy. Ludzie dorośli, umiejący cenić zdrowie, innego mleka również pić nie powinni.
Gdzie takiego mleka szukać?
Idealnie czystem może być tylko mleko niesłychanie czysto udojone, od zdrowych i pedantycznie czysto utrzymanych krów.
A więc mleka, zdatnego dla niemowląt, nie może dostarczyć handlarz, który skupuje obce mleko, lecz wyłącznie producent i to tylko taki, którego stać na to, aby czystość i dozór lekarski w oborze utrzymać na wysokim poziomie.
Mleko, dojone brudnemi rękami do brudnych naczyń, od brudnych i gruźliczych krów, w żadnym razie dla dzieci się nie nadaje. Nie pomogą tu żadne filtry ani pasteryzatory.
Idealnie czyste mleko dla niemowląt wytwarza nasz podwarszawski majątek Reguły, położony o 4 kilometry od granic Warszawy. Zostało ono uznane za najlepsze przez powagi lekarskie Stolicy. Towarzystwo Ochrony Niemowląt w Warszawie stosuje mleko Regulskie ze znakomitym rezultatem od chwili, gdy zjawiło się na rynku.Mleko Regulskie będzie Sz. Pani dostarczane do mieszkania o wyznaczonej przez Sz. Panią godzinie, w butelce, zamkniętej hermetycznie aluminjowym zatworem.
Zatwór ten trzeba obciąć, chcąc dostać się do mleka. W ten sposób uniemożliwionem jest jakiekolwiek zafałszowanie czy zanieczyszczenie w drodze pomiędzy mleczarnią a spożywcą.
Informacje telefonem 125-41 od godz. 8 r. do 2 pp.
W nadziei, że Sz. Pani raczy łaskawie obdarzyć nas próbnem zleceniem, i że potem niewątpliwie będziemy mieli zaszczył zaliczyć Sz. Panią do grona naszych stałych odbiorczyń, pozostajemy z wysokiem poważaniem maj. REGUŁY.Profesor St. Moszczeński, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego", w Swem sprawozdaniu o Regułach, napisanem z polecenia Ministerstwa
Rolnictwa mówi:
,,Mleko jest wyborowego gatunku. Krowy bowiem utrzymane są wyjątkowo czysto, to samo należy powiedzieć o mleczarni. W tej ostatniej niema nawet śladu zapachu mleka, a podłoga, ściany i cała instalacja lśni się od czystości".Rys.1. Krowy są potężnej budowy i w doskonałej kondycji. Waga dochodzi do 750 kg.
Rys. 2. Tabor wózków ręcznych dla rozwożenia mleka do prywatnych mieszkań Odbiorców. Fot. na Rynku Starego Miasta w Warszawie.
Rys 3. Popularne w Warszawie mleko dla niemowląt" w butelkach hermetycznie zamkniętych aluminjowym zatworem.
Rys. 4. Dójki w Regułach nakładają do doju białe szpitalne fartuchy i czepki, oraz myją ręce mydłem przed i podczas doju.Rys. 5. Wymiona krów w Regułach myte są przed każdym dojem roztworem odkażającym i wycierane do sucha.
STANISLAW DZIĘCIOŁOWSKI
Lekarz Weterynarji
Państwowego Zakładu Higjeny
Do Zarządu Majątku „REGUŁY"
JW Pana Ludwika Trylskiego.
Stwierdzam niniejszym, że kilkakrotne kliniczne badania krów obory Regulskiej, dokonane przezemnie na życzenie JWPana, wykazały nieobecność otwartej formy gruźlicy. Badanie mleka mikroskopowo i bakterjologicznie (szczepienie świnkom morskim), dało również wynik ujemny.
Zdjęcia: ze zbiorów Biblioteki Narodowej - polona.pl.
Zobacz także
(niedziela, 15 grudnia, godz. 17:00).
(sobota, 14 grudnia, godz. 12.00)
(sobota, 14 grudnia, godz. 15.00 i 17.00).
(niedziela, 15 grudnia, godz. 12.00).
(poniedziałek, 2 grudnia, godz. 16.30).