11.05.2021 13:25
Zadbaj o prawidłowy wywóz odpadów budowlanych po remoncie
710Wiosną rozpoczyna się sezon prac remontowych, a tym samym wzrost odpadów budowlanych (gruz, stare okna, drzwi, kafelki, deski i itp.). W sytuacji, gdy coraz częściej dochodzi do nielegalnego ich pozbywania się, warto zwrócić uwagę na to, co firma remontowa robi z odpadami budowlanymi?
- REMONT? Pamiętaj, że gruz nie jest zwykłym odpadem i absolutnie nie wolno go wyrzucać do pojemników na odpady, a jego recyklingiem powinna zająć się wyspecjalizowana firma.
- W sytuacji, gdy coraz częściej dochodzi do nielegalnego pozbywania się śmieci, warto zwrócić uwagę, co firma wykonująca prace robi z twoimi odpadami budowalnymi? Czy przypadkiem zamiast trafić do wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się recyklingiem tego typu odpadów, nie znajdą się one w pobliskim lesie czy na terenie niezabudowanym? Koniecznie sprawdź, gdzie są one wywożone.
- Gmina sprawdza każde nielegalnie wyrzucone odpady - zazwyczaj dociera do ich właściciela i wszczyna postępowanie, które wiąże się co najmniej z mandatem. Właściciel śmieci musi wywieźć je również na własny koszt.
- Ważne! Wynajmując firmę do prowadzenia prac remontowych należy pamiętać, że ona jest wytwórcą powstałych odpadów budowlanych (gruz, stare okna, drzwi, kafelki, deski i itp.) i na niej ciąży obowiązek ich zabrania oraz skierowania do utylizacji. Nie mogą być one porzucone byle gdzie, byle dalej od miejsca remontu, a także nie mogą być wywożone do PSZOK-u. Wykonawca remontu MUSI zabezpieczyć ich odbiór przez firmę zajmującą się wywozem odpadów. Jest zobowiązany do ich usunięcia na własny koszt. np. poprzez podstawienie kontenera. Wywóz odpadów budowlanych na PSZOK jest możliwy tylko i wyłącznie w przypadku prowadzenia remontów "własnymi siłami" przez mieszkańców naszej gminy (drobne prace remontowe), bez wynajmowania firmy, gdyż wówczas to oni są wytwórcą odpadów.
Co mówi prawo?
- Na inwestorze ciąży obowiązek uporządkowania terenu budowy ( art. 59a ust 2 pkt 5 ustawy Prawo budowlane).
- Jednocześnie wykonawcy robót budowlanych mają obowiązek gromadzenia odpadów budowlanych w pojemnikach specjalnie do tego przeznaczonych, jak również uprzątania wszelkich zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż placu budowy ( art. 5 ust. 2 ustawy o Utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
- Wykonawcy muszą także stosować się do wymagań związanych z utrzymaniem czystości w gminie, a więc m.in. zbierania w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych i ich wywiezienia.
Dbajmy nie tylko o swoje domy, ale także o środowisko i otoczenie, w którym żyjemy.
Podobne tematy: ochrona środowiska
Zobacz także
21.11.2024 11:50
Poniżej informacja od wójt gminy Michałowice, Małgorzaty Pacheckiej dot. pierwszego olejomatu w gminie, który stanął przed urzędem gminy.
czytaj więcej
18.04.2024 15:45
Archiwalny
Informujemy o przystąpieniu do opracowywania projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem dla obszaru województwa mazowieckiego i rozpoczęciu konsultacji społecznych tego dokumentu.
czytaj więcej
02.04.2024 10:05
Posiadanie psa przynosi wiele radości, ale to również obowiązki. Dlatego przypominamy o konieczności sprzątania po swoim psie. Zabezpieczone woreczki z odchodami można wrzucać do wszystkich ogólnodostępnych koszy ulicznych.
czytaj więcej
01.04.2024 10:20
Archiwalny
Saharyjski pył utrzymuje się nad Polską, powodując ryzyko zwiększonego poziomu występowania w powietrzu pyłu PM10. Główny Inspektorat Ochrony Śodowiska wprowadził dziś, 1 kwietnia do godz. 24, poziom 2 możliwości przekroczenia 100 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu m.in. na terenie naszego powiatu. Z uwagi na to zalecanane są środki ostrożności - wykaz w załączniku.
czytaj więcej
19.03.2024 12:50
Światowy Dzień Wody obchodzony jest corocznie 22 marca, aby zwrócić uwagę na problemy zarządzania zasobami słodkiej wody na świecie i propagować zrównoważone gospodarowanie nimi. W tym roku wydarzenie jest promowane hasłem "Woda dla pokoju".
czytaj więcej
09.11.2023 15:10
Przypominamy, że od 1 stycznia 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje całkowity zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści niezależnie od sposobu ich zastosowania (np. usuwanie liści, sprzątanie pokosu trawy, usuwanie piachu z chodników).
czytaj więcej
08.05.2023 17:45
Archiwalny
Od 8 maja br. rozpoczęliśmy koszenie poboczy i terenów zielonych w gminie Michałowice.
czytaj więcej
23.06.2022 11:35
Archiwalny
W najbliższy piątek i sobotę (24-25 czerwca) w Urzędzie Gminy Michałowice odbędzie się konferencja pt.: „Ochrona przyrody w samorządzie terytorialnym”, podczas której naukowcy, samorządowcy, działacze organizacji społecznych i mieszkańcy będą dyskutować o możliwościach jakie mają samorządy by chronić przyrodę. Transmisja z konferencji prowadzona będzie za pomocą serwisu YouTube.
czytaj więcej
14.06.2022 09:30
Archiwalny
W trosce o dobro środowiska, biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne w ostatnich latach, podobnie jak w zeszłym roku, zdecydowaliśmy się na minimalizację częstotliwości wykonywanych prac polegających na koszeniu traw.
czytaj więcej
Data wydarzenia: 24.06.2022 10:00
Archiwalny
Ogólnopolska konferencja „Ochrona przyrody w samorządzie terytorialnym” w Urzędzie Gminy Michałowice
Prof. Irena Lipowicz, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego na WPiA UKSW oraz Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt.: „Ochrona przyrody w samorządzie terytorialnym”, która odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika (24-25 czerwca 2022 r.)
czytaj więcej