Zielona infrastruktura jako narzędzie zrównoważonego rozwoju - warsztaty w gminie Michałowice
48W dniu 8 grudnia, w Urzędzie Gminy Michałowice odbyły się warsztaty "Zielono - Błękitna Infrastruktura" mające na celu zaprezentowanie możliwości łagodzenia zmian klimatu w polskich gminach. Rozwiązania takie sprzyjają bioróżnorodności, co jest niezwykle istotne, gdyż im bardziej jest zróżnicowane środowisko przyrodnicze, tym jest stabilniejsze, lepiej funkcjonuje i jest odporne na zachodzące zmiany.
W warsztatach uczestniczyli pracownicy urzędu, mieszkańcy gminy oraz studenci ostatniego roku Wydziału Architektury Krajobrazu SGGW. Warsztaty poprowadziły: dr hab. Agata Cieszewska oraz dr hab. Renata Giedych z Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW.
Rozwój inwestycji oraz wzrost zaludnienia wiąże się z coraz rozleglejszą zabudową betonem i zmniejszeniem terenów zielonych. Równolegle coraz więcej gmin zmaga się ze skutkami narastających zmian klimatu, dlatego tak ważna jest zielono - błękitna infrastruktura, która zapewnia podstawowe urządzenia i obiekty do funkcjonowania środowiska przyrodniczego, równocześnie realizując potrzeby społeczeństwa i gospodarki.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z możliwościami poprawy warunków życia w gminie oraz dowiedzieli się, jak przygotować gminę do nadchodzących zmian klimatu. Zdobyli także informacje o tym:
- jak gospodarować wodą odpadową,
- jakie nawierzchnie i elewacje stosować
- oraz jak formować roślinność na terenie miejscowości.
Pracując w grupach starali się także znaleźć dla gminy Michałowice jak najlepsze rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój gminy przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o otaczającą nas przyrodę z wykorzystaniem poznanych rozwiązań (zielone ściany, zadrzewienia, zielone dachy, łąki kwietne oraz zieleń przyuliczna). Rozwiązania oparte na naturze są stosunkowo proste, a zarazem bardzo przemyślane i poparte wieloma badaniami. Są bardzo istotnym elementem planowania przestrzeni, pomagają zadbać o środowisko, poprawiając jakość życia mieszkańców.
Zobacz także
(START: 30 stycznia, godz. 12.00).
(niedziela 26 stycznia, godz. 18.00).