Deklaracja CEEB - przypomnienie
852Przypominamy, że od 1 lipca 2021 r właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za jej wdrożenie i prowadzenie odpowiedzialny jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Deklaracje, można składać online, bezpośrednio do bazy CEEB lub w wersji papierowej, za pośrednictwem urzędu gminy. Deklaracja CEEB to nie to samo, co inwentaryzacja, którą Gmina Michałowice przeprowadzała w ubiegłym roku. Złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) i inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła to dwa niezależne obowiązki. Przekazanie ankieterowi danych w związku z przeprowadzoną inwentaryzacją źródeł ciepła nie zwalnia mieszkańca przed złożeniem deklaracji do CEEB. Więcej na temat obu obowiązków pisaliśmy tutaj.
Jak złożyć deklarację?
Deklarację można złożyć:
- w prosty sposób przez Internet, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że posiada się profil zaufany/bankowość elektroniczną/e-dowód;
- jeżeli nie mamy dostępu do Internetu deklarację w wersji papierowej można złożyć osobiście w biurze podawczym na parterze Urzędu Gminy Michałowice (gdzie dostępne są również jej druki);
- można ją również wysłać do urzędu listem poleconym na adres: Urząd Gminy Michałowice, Reguły, ul. Aleja Powstańców Warszawy 1, 05-816 Michałowice.
Aby złożyć deklarację przez Internet wejdź na stronę - wejdź w link.
Terminy:
- deklaracje dotyczące źródeł ciepła, uruchomionych po 1 lipca 2021 r. należy składać w ciągu 14 dni od dnia uruchomienia źródła ogrzewania,
- deklaracje dotyczące źródeł ciepła uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. należy składać do 30 czerwca 2022 r.
Kary:
Za brak złożenia deklaracji będzie grozić grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń.
CEEB a dodatek osłonowy z Tarczy Antyinflacyjnej.
Dodatek osłonowy o podwyższonej wartości przysługuje wnioskodawcy, który uzyskał już wpis swojego źródła ogrzewania do CEEB. Jeśli źródło ogrzewania gospodarstwa domowego nie uzyskało wpisu do CEEB, wnioskodawca otrzyma podstawową kwotę dodatku osłonowego, pod warunkiem, że spełni obowiązujące kryteria. Wniosek o przyznanie dodatku osłonowego można składać w urzędzie gminy właściwym wg miejsca zamieszkania do 31 października 2022 roku.
Więcej na temat dodatku osłonowego można przeczytać tutaj.
Zapraszamy również do odwiedzenia strony Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, na której znajdziecie Państwo m.in. filmy instruktażowe, wzory wniosków i deklaracji oraz bogatą sekcję z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ).
O obowiązku złożenia deklaracji pisaliśmy również tutaj.
Deklaracje do pobrania:
Formularz A - budynki mieszkalne
Formularz B - budynki niemieszkalne
Chcesz wymienić wysokoemisyjny piec? Wejdź na stronę.
Chcesz wymienić wysokoemisyjny piec, przeprowadzić termomodernizację bądź wymienić stolarkę okienną i drzwiową wejdź na stronę.
Poniżej spot reklamowy ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego promujący składanie deklaracji do CEEB.