11.06.2024 15:55
„Bezpieczna woda” – akcja informacyjno-edukacyjna
28
Trwa ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Bezpieczna Woda”, skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Jej celem jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku nad wodą i akwenach wodnych.
Wielu tragedii, do których każdego dnia dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie zapominajmy również o tym, aby:
- nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
- nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
- nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
- nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
- nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
- podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.
Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.
Kampanię realizuje Ministerstwo Sportu i Turystyki wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Polską Organizacją Turystyczną, Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Komendą Główną Policji.
Opublikowany przez: Konrad Myszkowski
Zobacz także
26.02.2025 05:50
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, przekazało gminom tabletki zawierające jodek potasu. Gminie Michałowice dostarczono preparat produkcji G.L. Pharma. Aktualnie nie ma zagrożenia radiacyjnego, które wymagałoby przyjęcia tabletek ze stabilnym jodem, a podejmowane działania mają charakter wyłącznie prewencyjny.
czytaj więcej
14.03.2025 12:10
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii uprzejmie informuje, że w dniach 27 marca - 2 kwietnia 2025 r. przeprowadzona zostanie wiosenna akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.
czytaj więcej
14.03.2025 08:35
Szanowni Państwo, informujemy, że zgodnie z art. 207 ust. 3 ustawy z dnia z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, wprowadzony został nowy obowiązek dla właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców obiektów budowlanych albo ich części, które przed dniem wejścia w życie ustawy pełniły funkcję budowli ochronnej, w szczególności stanowiły schron albo ukrycie.
czytaj więcej
Data wydarzenia: 14.03.2025 18:00
Wójt Gminy Michałowice oraz Koło Gospodyń Wiejskich Gospochy w Nowej Wsi zapraszają mieszkańców na cykl 3 warsztatów - pierwsza pomoc, bezpieczeństwo bliskich w domu i na drodze
(START: 14 marca, godz. 18.00).
czytaj więcej
27.02.2025 10:45
Państwowa Straż Pożarna przypomina o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego w domach.
czytaj więcej
03.02.2025 10:05
Temat sytuacji kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenia medyczne czy zagrożenia militarne nie jest łatwy. Nikt z nas nie chciałby znaleźć się w takiej sytuacji. Jednak warto rozmawiać o bezpieczeństwie, o sposobach przygotowania i radzenia sobie z trudnymi zdarzeniami.
czytaj więcej
Data wydarzenia: 30.01.2025 18:00
Archiwalny
Wójt Gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka zaprasza mieszkańców na cykl spotkań "Bezpieczeństwo domu i rodziny w sytuacjach kryzysowych i w czasie wojny". Najbliższe spotkanie odbędzie się 30 stycznia, o godz. 18:00, w świetlicy w Pęcicach Małych. Poniżej informacja od wójt dotycząca spotkań.
czytaj więcej
Data wydarzenia: 22.09.2024 11:00
Archiwalny
Wójt Gminy Michałowice wraz z Komendą Powiatową Policji w Pruszkowie, Komisariatem Policji w Michałowicach, OSP Nowa Wieś, Stowarzyszeniem RES, Stowarzyszeniem ABC, Kołem Gospodyń Wiejskich Dziewczyny z Komorowa zapraszają na "Gminny Dzień bezpieczeństwa i odporności"
(niedziela, 22 września, od godz. 11.00).
czytaj więcej
20.08.2024 10:25
Archiwalny
Mazowiecki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 5-18 września 2024 r. na terenie województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona akcja szczepień ochronnych lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie.
czytaj więcej
30.07.2024 09:25
Archiwalny
Państwowa Straż Pożarna odnotowuje wzrost liczby interwencji strażaków w związku z usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych. W lipcu 2024 r. strażacy odebrali aż 16 971 zgłoszeń dotyczących usuwania gniazd lub rojów owadów. To o ponad 8 300 więcej zgłoszeń niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy odnotowano 8594 takie interwencje. Najwięcej zgłoszeń w tym roku pochodziło z województw: śląskiego (6271), podkarpackiego (4048), mazowieckiego (3845), małopolskiego (2761) oraz wielkopolskiego (2620).
czytaj więcej