Obowiązek montażu czujników dymu i czadu
22Czujki pożarowe w domach i mieszkaniach
Nowelizacja rozporządzenia nakłada obowiązek wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu. W przypadku lokali mieszkalnych już istniejących, obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r.
Dla lokali i pomieszczeń nowo powstających obowiązek montażu czujek dymu i czujek tlenku węgla ma zastosowanie od 23 grudnia 2024 roku.
Czujki pożarowe w hotelach i apartamentach na wynajem
W przypadku istniejących lokali, w których są świadczone usługi hotelarskie, obowiązek montażu czujki będzie obowiązywał od 30 czerwca 2026. Z tego obowiązku wyłączono części budynku objęte ochroną przez system sygnalizacji pożarowej, który zapewnia co najmniej równorzędny poziom bezpieczeństwa pożarowego.
Budynki handlowe, produkcyjne, magazynowe
Wcześniej, bo od 1 stycznia 2026 r., w czujki będą musiały zostać wyposażone budynki handlowe, produkcyjne i magazynowe, dla których przed wejściem w życie rozporządzenia wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych.
Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nowelizacja ww. rozporządzenia ma na celu poprawę poziomu ochrony przeciwpożarowej w kraju przez wprowadzenie rozwiązań, które powinny spowodować zmniejszenie:
1) liczby osób poszkodowanych w czasie pożarów oraz zdarzeń związanych z uwolnieniem tlenku węgla;
2) skutków pożarów w wielkopowierzchniowych budynkach handlowych, produkcyjnych i magazynowych.
MSWiA zwraca uwagę, że Każdego roku w Polsce w pożarach budynków lub innych obiektów budowlanych śmierć ponosi średnio 455 osób. Wartość ta utrzymuje się pomimo spadku ogólnej liczby pożarów.
Analizując dane Państwowej Straży Pożarnej stwierdzono m.in., że:
1) około 80% ofiar śmiertelnych notowane jest w pożarach budynków mieszkalnych,
2) do tragicznych skutków pożarów najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym,
3) najliczniejszą grupę ofiar śmiertelnych w pożarach (około 50%) stanowią osoby powyżej 55 roku życia,
3) istotny odsetek pożarów występuje w nocy.
Choć ustawodawca pozostawił sporo czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków, warto już dziś wyposażyć swój lokal i mieszkanie w autonomiczną czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla.
Prawidłowo zamontowana i eksploatowana czujka dymu może uratować Ci życie!