Журавлі – концерт колядок i щедрівoк
361W niedzielne popołudnie, 15 grudnia sala multimedialna urzędu gminy gościła jedyny w swoim rodzaju chór, „Żurawli” będący reprezentacyjnym chórem Związku Ukraińców w Polsce. Do naszej gminy „Żurawli” zaprosiła Pani wójt, Małgorzata Pachecka, a ich koncert stał się niezwykłym wydarzeniem artystycznym. Wydarzeniem, któremu towarzyszyły niezapomniane przeżycia duchowe.
Wśród chórzystów mieszkańcy gminy mogli rozpoznać jednego z naszych radnych, a był nim Pan Jarosław Hirny-Budka, który od blisko 20 lat jest związany ze śpiewem w chórze cerkwi grekokatolickiej, a w latach 2012-2018 był dyrektorem chóru „Żurawli”.
Chór męski "Żurawli" rozpoczął swoją działalność w lutym 1972 roku. W jego skład wchodzą ludzie, których łączy pasja śpiewu i przywiązanie do ukraińskiej pieśni. Chórzyści mieszkają w różnych częściach kraju i nie zajmują się zawodowo śpiewem. Wśród członków chóru są lekarze, handlowcy, informatycy, studenci... Z uwagi na znaczne rozproszenie, chórzyści zjeżdżają się na weekendowe próby raz w miesiącu. Wtedy pracują nad nowym repertuarem, uczestniczą w koncertach. Swoje próby nazywają „kluczami”, nawiązując do wędrujących stad dzikich ptaków. Ornitologiczną etymologię ma również nazwa chóru: „Żurawli” to po polsku „żurawie”.
Repertuar zespołu obejmuje najwybitniejsze kompozycje ukraińskiej klasyki chóralnej: dzieła Dmytra Bortniańskiego, Artema Wedela, Mykoły Leontowycza, Filareta Kolessy, Maksyma Berezowskiego czy Mykoly Lysenki. „Żurawli” wykonują także chętnie ukraińską muzykę ludową. Są zdobywcami licznych nagród na prestiżowych festiwalach chóralnych, w tym na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i Białymstoku (1987, 2008 i 20011 r.). W swoim 47. letnim dorobku wydali płyty długogrające, kasety i płyty CD z muzyka cerkiewną. Koncertowali w wielu miejscach na świecie. Oprócz Polski i Ukrainy odwiedzili także Belgię, Holandię, Włochy, USA i Kanadę.
15 grudnia, zgromadzona w sali multimedialnej publiczność wysłuchała pieśni cerkiewnych i muzyki wschodniego chrześcijaństwa w których skład weszły kolędy i szczedriwek. Z tych dwóch rodzajów pieśni, w polskiej kulturze najbardziej znana jest kolęda, ale w kulturze ukraińskiej równie znana jest szczedrwika. Szczedriwka to ukraińska pieśń ludowa, związana z obrzędami noworocznymi. Nazwa szczedriwka pochodzi od Szczodrego Wieczoru, jak tradycyjnie nazywano wieczór poprzedzający pierwszy dzień nowego roku według kalendarza juliańskiego, tak zwana małanka.
Przepięknie brzmiały ukraińskie kolędy i szczedriwki, które w wykonaniu „Żurawli” zachwyciły publiczność i to nie tylko pod względem artystyczny, ale i duchowym.