101 PAR na 101. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - uroczystość w Komorowie
192W tym roku było nieco inaczej. Oprócz śpiewania pieśni patriotycznych był też wykład oraz występy komorowskich uczniów i przedszkolaków. Wielką atrakcją był wspólnie odtańczony polonez 101 par na 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Koncert niepodległościowy prowadzili: Hanna Barlak, prezes Towarzystwa Komorowianie i Witold Błaszczyk, prezes Stowarzyszenia Kulturalny Komorów. Rozpoczął się od powitania, a następnie występów komorowskich dzieci młodzieży. Kolejnym punktem był wykład Mirelli i Jarosława Kurkowskich, historyków, z PAN-u, którzy w krótki i ciekawy sposób mówili o znaczeniu odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz o ogromnym znaczeniu dwudziestolecia międzywojennego w rozwoju państwowości, ale też gospodarki naszego kraju. Mirella i Jarosław Kurkowscy są autorami m. in. dwutomowej książki Zrozumieć współczesny świat.
Wspólnie zatańczony przez mieszkańców Komorowa polonez Wojciecha Kilara był momentem kulminacyjnym spotkania niepodległościowego. Poloneza tańczyli duzi i mali. Wspaniale wyróżniały się pary tancerzy ubrane z stroje szlachty polskiej. Wielu uczestników miało czapki z piórami, zostały one starannie przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich – Dziewczyny z Komorowa. W trakcie koncertu panie również częstowały gorącą kawą i herbatą, jak również niepodległościowymi ciasteczkami i ciastami. Były wyjątkowo smaczne!
Atrakcją były również gorąca grochówka oraz tort przygotowany specjalnie na 101. rocznicę obchodów niepodległości.
Do wspólnych śpiewów zachęcał Witold Błaszczyk oraz orkiestra Pruszkowianka. Śpiewanie pieśni rozpoczęło się od Pierwszej Brygady, następnie odśpiewano: Białe róże, Marsz marsz Polonia, Szara piechota, Jak tam na wojence, Przybyli ułani pod okienko, Wojenko, wojenko i inne pieśni legionowe i patriotyczne.
Scena, podobnie jak w poprzednich latach, ustawiona została nieopodal dębu, symbolu niepodległości. W tym roku pogoda była łaskawsza, nie było strasznego listopadowego chłodu. Rozstawione były jednak dwa paleniska, gdzie mniej odporni na chłód mieszkańcy, mogli się ogrzać. Do zobaczenia za rok!
Na uroczyste obchody zaprosili Pani Wójt Gminy Michałowice, Towarzystwo Komorowianie, oraz Stowarzyszenia Kulturalny Komorów
Zobacz także
Wstęp wolny!
(niedziela, 1 grudnia, godz. 16.00).
Wstęp wolny!
Wstęp wolny!