11 LISTOPADA – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
209Dzień Niepodległości to idealna okazja aby uświadomić sobie czym jest patriotyzm. – Patriotyzm to znaczy miłość. Patriota to znaczy dobry człowiek. Prawdziwy patriotyzm nie może prowadzić do nienawiści. Jeśli ktoś z powodów patriotycznych kogoś nienawidzi to znaczy, że w ogóle nie rozumnie czym jest patriotyzm – mówił w trakcie homilii ks. prof. dr. hab. Tomasz Stępień, który w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach koncelebrował uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny.
Po mszy św., która rozpoczynała gminne obchody Święta Niepodległości A.D. 2021 kościół w Michałowicach gościł znakomitych artystów, którzy uświetnili koncert „Najjaśniejsza w Koronie”. To podniosłe wydarzenie wypełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu wyjątkowego duetu operowego Grażyny Mądroch – sopran koloraturowy i Ryszarda Morki – bas oraz aktorów teatru Buffo Sylwii Przetak i Kamila Zięby, którym akompaniowała kierowana przez Adama Sychowskiego orkiestra kameralna Intermezzo. Koncert poprowadziła i wzbogaciła utworami literackimi Teresa Siewierska – aktorka estradowa.
Po koncercie, w trakcie którego nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania, na mieszkańców naszej gminy czekała słodka niespodzianka w postaci rogali świętomarcińskich i ciepłych napojów.
Tak ważne święto, jakim bez wątpienia jest 11 listopada to także okazja do wspólnego i radosnego świętowania. Wieku mieszkańców gminy postanowiło tego dnia wspólnie świętować na placu Ignacego Paderewskiego w Komorowie, gdzie odbywał się piknik historyczno-patriotyczny „Komorowski wehikuł czasu”. Współorganizatorami pikniku były: Zarząd Osiedla Komorów, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów i Koło Gospodyń Wiejskich Dziewczyny z Komorowa.
Atrakcje przygotowane przez organizatorów wprost nawiązywały do wydarzeń z czasów odzyskania niepodległości, a do Komorowa osobiście przybyli marszałek Józef Piłsudski i Ignacy Jan Paderewski, który na placu swojego imienia wraz z marszałkiem i mieszkańcami gminy ubranymi w stroje z epoki wspólnie odtańczyli poloneza.
Przyjazd twórców niepodległości nie był tego dnia jedynym ekscytującym momentem na pikniku. Bez wątpienia do tego miana można zaliczyć również pokaz kawalerii, który z ogromnym zaciekawieniem podziwiała zgromadzona publiczność.
Oczywiście na pikniku nie zabrakło również okazji do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, a także sprawdzenia wiedzy z historii Rzeczypospolitej Polskiej w kole fortuny, gdzie m.in. czekały historyczne upominki.
I choć czwartkowe popołudnie było dość chłodne to jednak atmosfera na pikniku w Komorowie była ciepła i rodzinna czym wprowadzała mieszkańców gminy w świetny nastrój. Tak jak rogaliki świętomarcińskie i gorąca herbata.
Zobacz także
(czwartek, 14 listopada, godz. 18.30).
(poniedziałek, 11 listopada, godz. 12:15).
(sobota, 5 października, godz. 16.00).