55-lecie biblioteki w Nowej Wsi
76Sobotnia uroczystość, która odbyła się 12 czerwca, była podwójną okazją do świętowania. Po pierwsze 55-lecie powstania biblioteki w Nowej Wsi, a po drugie zakończenie generalnego remontu lokalu, w którym się znajduje.
Niestety ze względu na obostrzenia covid-19 uroczystość odbyła się z małym opóźnieniem, które w żadnym stopniu nie przeszkodziło w świętowaniu, gdyż jak mówi powiedzenie „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”.
Cenne są takie projekty, które są trwałe. Dziś się przekonujemy jak cennym projektem jest biblioteka w Nowej Wsi, która właśnie kończy 55 lat - mówiła w trakcie swojego wystąpienia Małgorzata Pachecka, wójt gminy. Niech żyje książka i niech się rozwija filia gminnej biblioteki im. Zbigniewa Herberta.
Specjalny list gratulacyjny z okazji 55-lecia powstania biblioteki w Nowej Wsi na ręce Ewy Kisiel, dyrektor biblioteki i Sylwii Łapińskiej, kierownik filii złożyły Małgorzata Pachecka, wójt gminy oraz Beata Rycerska, przewodniczącej rady gminy Michałowice.
Nie zabrakło również gratulacji dla Pani kierownik filii biblioteki, Sylwii Łapińskiej, która w tym roku również obchodzi jubileusz 20-lecia pracy w nowowiejskiej bibliotece.
Sobotnią uroczystość uświetnił koncert akustyczny Łódzkiego Teatru Piosenki.
Historia biblioteki w Nowej Wsi jest długa, ale nieburzliwa. Data powołania placówki nie jest dokładnie znana. Różne źródła podają różne daty. I tak w jednych mamy 1964, a w innych 1966. Wiemy natomiast z całą pewnością, że inicjatorka i osobą, która bardzo wspierała powstanie biblioteki była Pani Irena Piotrkowicz – założycielka i pierwsza bibliotekarka. Z początku filia biblioteki gromadzkiej z Otrębus, bo taką nazwę nosiła nie miała własnego księgozbioru, ani siedziby. Przez kilka lat przywoziła książki i wypożyczała je na stoliku przy przystanku kolejki WKD.
Pierwszą pewną datą jest rok 1970, a dokładnie 25 lutego, kiedy to do inwentarza została wpisana książka z nr 1. Wówczas na posesji pani Piotrkowicz, przy ul. Kamelskiego został oddany na siedzibę biblioteki drewniany budynek o powierzchni 15 m2. W roku 1973 została powołana gmina Michałowice, której granicach znalazła się Nowa Wieś i tym samym biblioteka przeszła pod skrzydła biblioteki z Michałowic, jako jej filia. W tym charakterze funkcjonuje do dzisiaj.
Na początku lat 70. na terenach wspólnoty gruntowej, tuż przy Smugu, zaczęto budować budynek przedszkola, szło to bardzo opornie i dopiero w latach 80. budowa nabrała tempa. W 1984 roku budynek oddano do użytku, a swoje miejsce znalazła w nim biblioteka i świetlica wiejska.
Do nowej pięknej i przestronnej, bo aż 60 metrowej siedziby, księgozbiór przeniosła nowa bibliotekarka Pani Danuta Zembalska, która pracowała w niej przez 6 lat. Przez kilka tygodni zastępował ją Pan Andrzej Róg, który był dyrektorem biblioteki w Michałowicach. Jako jedyny zna wszystkie bibliotekarki, które pracowały w filii biblioteki w Nowej Wsi.
Na początku lat 90. przyszła do pracy młoda dziewczyna Pani Ewa Tolak, obecnie dyrektor gminnej biblioteki w Michałowicach [obecnie Ewa Kisiel – przyp. red.]. Natomiast 15 czerwca 2001 roku swoją pracę w nowowiejskiej bibliotece rozpoczęła Pani Sylwia Łapińska – kierownik filii, która w tym roku również obchodzi jubileusz dwudziestolecie pracy.
Obecnie biblioteka zajmuje powierzchnię 180 m2. Po wykonanej modernizacji ma piękną, przestronną, jasną i przede wszystkim bezpieczną przestrzeń dla czytelników.
Biblioteka bez czytelników byłaby tylko pomieszczeniami z książkami. To czytelnicy nadają temu miejscu duszę i serce.
Zobacz także
(sobota, 18 stycznia, godz. 19.00 - 01.00)
(niedziela, 19 stycznia, godz. 16.00).
(sobota, 14 grudnia, godz. 17.00).
(niedziela, 15 grudnia, godz. 16:00).