75. rocznica Powstania Warszawskiego - uroczystość w Komorowie
235Uroczystość rocznicowa odbyła się 31 lipca na Placu Księdza Tadeusza Kozłowskiego (w lasku, na terenie kościoła) w Komorowie. We wspólnym śpiewaniu pieśni powstańczych uczestniczył ksiądz Andrzej Perdzyński, proboszcz komorowskiej parafii, Beata Rycerska, przewodnicząca Rady Gminy Michałowice, radni z Komorowa i Granicy, a przede wszystkim mieszkańcy, którzy od lat licznie i bardzo chętnie uczestniczą w śpiewaniu pieśni patriotycznych z okazji 11 listopada.
Śpiewanie pieśni powstańczych i patriotycznych w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego to nowa tradycja, przyjęta jednak została z dużym entuzjazmem. Spotkanie prowadził Andrzej W. Jarzyński, który zadbał o kontekst historyczny. Przypomniał historię tragicznych i bohaterskich dni po wybuchu Powstania. W części muzycznej wieczoru wystąpili artyści – Przemek Skaluba (klarnet) i Marcin Maroszek (akordeon i śpiew) - znakomici muzycy, których mieliśmy okazje słuchać m.in. na ostatnim koncercie na Placu Ignacego Jana Paderewskiego, a także Tomasz Szcześniak - śpiew i gitara.
Muzycy rozpoczęli występ od hymnu narodowego. Następnie wykonali między innymi znane piosenki powstańcze: Hymn Szarych Szeregów, Pałacyk Michla, Hej, chłopcy, bagnet na broń, Marsz Mokotowa, Dorota, O Barbaro, Mała dziewczynka z AK, Warszawskie dzieci, Warszawo ma. Zakończyli swój występ wykonując pieśń Chłopcy z AK. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostały powstańcze śpiewniki. Wszyscy uczestnicy mogli włączać się i wraz z muzykami śpiewać patriotyczne pieśni. Podczas wieczoru panowała wspaniała atmosfera powagi i zrozumienia doniosłości chwili.
Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów Komorowianie i gminę Michałowice, a sfinansowane zostało z budżetu gminy Michałowice w ramach dotacji dla organizacji pozarządowych.
Na terenie kościoła w Komorowie znajduje się wystawa o Powstaniu Warszawskim. Zapraszamy do jej odwiedzania.
Wystawa „Obrazy z życia mieszkańców Stolicy. Powstanie Warszawskie 1944” prezentująca unikatowe zdjęcia z okresu Powstania Warszawskiego. Zdjęcia oddają atmosferę panującą wówczas w Stolicy. Ukazują miejsca, ludzi i towarzyszące im emocje. Obrazują nie tylko przebieg starć zbrojnych podczas Powstania Warszawskiego, ale także odzwierciedlają trudy życia codziennego w walczącym mieście i losy ludności cywilnej.
Zobacz także
(środa, 31 lipca, godz. 19.00).
(piątek, 17 maja, godz. 18.00).
(piątek, 26 kwietnia, godz. 17.00).
(czwartek, 14 marca, godz. 17.00).
(piątek, 27 października, godz. 18.00).