Andaluzja w Nowej Wsi
126To była wyjątkowa podróż po Andaluzji, którą przeplatały wpływy kultury latynoskiej, arabskiej, żydowskiej, perskiej i hinduskiej. Takie właśnie jest flamenco. Pełne ekspresji, temperamentu oraz siły pozytywnych, a także negatywnych emocji.
Flamenco to przede wszystkim muzyka, śpiew i taniec określone w różnych stylach. Flamenco najczęściej tańczy się solo, ale można również w parze lub w grupie. Równie ważna, jak style w flamenco, jest ekspresja muzyków i tancerzy, od których zależy, które elementy zostaną zaakcentowane.
Zapateado, czyli miarowe tupanie wybija rytm we flamenco, ale nie tylko tupanie. Palmas to już uderzanie dłońmi, które również akcentują rytmy, a pstrykanie palcami – pitos, podkreśla wykonywane ruchy.
Oczywiście nieodłącznym elementem flamenco są stroje. Suknie pań są najczęściej w kolorze czarnym lub czerwonym z fabianami i różnego rodzaju dodatkami, takimi jak chusta lub wachlarz. Stroje panów są zdecydowanie mniej widowiskowe i ograniczają się do ciemnych spodni, koszuli, a czasem nawet kamizelki.
Piątkowy występ „Quiero Flamenco” w nowowiejskiej świetlicy przy ul. Głównej 52b cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy wypełnili świetlicę do ostatniego miejsca.
Bez wątpienia był to szczególny wieczór, w trakcie którego artyści dostarczyli publiczności wielu niezapomnianych wrażeń. A tych na pewno nie zabraknie również podczas kolejnej muzyczno-tanecznej wyprawy na południe Europy, na którą już w grudniu, w imieniu organizatorów zaprosiła radna Nowej Wsi i zarazem przewodnicząca rady gminy, Elżbieta Biczyk.
Spektakl muzyki i tańca flamenco w wykonaniu zespołu „Quiero Flamenco”, który odbył się 16 listopada, został zorganizowany przez radnych, sołtysa i radę sołecką Nowej Wsi i został sfinansowany z funduszu sołeckiego Nowej Wsi.
Zobacz także
(START: sobota, 31 sierpnia, godz. 11.00).
(sobota, 28 października, godz. 16.00).
Technologia robót wymaga zamknięcia drogi dojazdowej do ul. Polnych Maków.
Przepraszamy za utrudnienia.
(10 grudnia).