Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice w Michałowicach – w nowej siedzibie
784Do przecięcia wstęgi wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka zaprosił przyszłych użytkowników budynku – dyrektor biblioteki Ewę Kisiel, seniorów z Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów nr 4 w Michałowicach, przewodniczącego Zarządu Osiedla Michałowice, Romana Bedyńskiegoa, a także wieloletniego dyrektora biblioteki Andrzeja Jana Roga oraz najmłodszych czytelników – dzieci ze szkoły podstawowej.Wyremontowany budynek poświęcił ks. Marek Małkiewicz – proboszcz parafii Michałowice-Opacz pw. Wniebowzięcia NMP.
TROCHĘ HISTORII
Biblioteka powstała w Opaczy w 1953 r. jako punkt biblioteczny Biblioteki Powiatowej w Pruszkowie. W 1954 r. zaczęła działać jako samodzielna placówka przyjmując nazwę Gromadzkiej Biblioteki Publicznej, i tę datę należy przyjąć za początkową. W tym roku biblioteka obchodzi jubileusz 60-lecia działalności.
Biblioteka mieściła się wtedy w Opaczy przy ul. Ludowej – obecnie Ryżowa 101. Oprócz biblioteki w tym samym budynku swoją siedzibę miały Gromadzka Rada Narodowa i posterunek Milicji Obywatelskiej. W 1960 roku biblioteka przeniosła się do Michałowic, do poszkolnego baraku, u zbiegu ul. Szkolnej i Raszyńskiej, gdzie obecnie mieści się przyszkolny plac zabaw. W tym budynku funkcjonowała do momentu jego rozbiórki w 1994 r. Wtedy to przeprowadziła się do pomieszczenia w Urzędzie Gminy Michałowice przy ul. Raszyńskiej 34, ale na krótko, bo już w 1996 r. przeniosła się do przedszkola, a w 1998 do szkoły – wtedy biblioteka mieściła się przy głównym wejściu, w zaadaptowanej do tego celu starej sali gimnastycznej. W 2007 r., po kolejnej rozbudowie szkoły, została przeniesiona do pomieszczeń vis a vis gimnazjum.
KIEROWNICTWO BIBLIOTEKI
Jedną z założycielek i pierwszą kierownik biblioteki była Maria Chwaścińska. Funkcję tę pełniła jedynie przez rok. Następnie nie wiadomo, kto kierował placówką – nie zachowały się dokumenty ani pamięć. Po przeprowadzce do Michałowic placówką kierowali kolejno: Bolesław Ochman, Anna Umerska, Wacław Witkowski, a od 1974 r., przez 30 lat – Andrzej Jan Róg, aż do momentu przejścia na emeryturę w 2004 r.
– Andrzej J. Róg uczynił naszą bibliotekę jedną z najlepszych placówek w powiecie pruszkowskim – podkreśla obecna dyrektor Ewa Kisiel. – W michałowickiej bibliotece pracuję od 1998 r., przyszłam do pracy na rok, a minęło już 26 lat. Przez blisko 10 lat kierowałam naszą filią w Nowej Wsi, a po odejściu Andrzeja Roga na emeryturę zostałam dyrektorem.
Ewa Kisiel oprowadza po nowej siedzibie: – Wróciliśmy niedokładnie w to samo miejsce, ale do tego samego budynku – mówi.
Biblioteka zajmuje cały jego parter : sala obsługi – z kawiarenką internetową: 6 komputerów, w tym 5 zakupionych ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu pt. „Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu w gminie Michałowice”; dalej pracownia biblioteczna – tu zakupione książki są opracowywane, by następnie trafić do czytelników; księgozbiór i czytelnia dla dzieci; największe: pomieszczenie z literaturą dla dorosłych,w nim zostało wydzielone miejsce na czytelnię; oraz socjalne, toaleta dla niepełnosprawnych, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze.
Na drugim piętrze znajduje się sala audiowizualna, z której korzystać będzie także biblioteka. W sali tej odbywać się będą spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, a być może również spotkania z pisarzami oraz ciekawymi ludźmi.
– Warunki poprawiły się znacząco, mamy dużo przestrzeni, którą postaramy się odpowiednio wykorzystać dla potrzeb naszych czytelników – mówi dyrektor Ewa Kisiel.
– Biblioteka kupuje najatrakcyjniejsze tytuły – nowości wydawnicze, bestsellery, to o co pytają czytelnicy. W ubiegłym roku nasz księgozbiór powiększył się o 1 700 woluminów. Pieniędzy na nowe tytuły mamy wystarczająco, a w porównaniu z wieloma innymi placówkami jesteśmy wręcz w komfortowej sytuacji – podkreśla dyrektor. – Większość funduszy pochodzi z gminnego budżetu, wspiera nas także Biblioteka Narodowa z funduszu przeznaczonego na rozwój czytelnictwa przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W zakupie nowości wydawniczych jesteśmy na pierwszym miejscu w powiecie pruszkowskim, możemy pochwalić się także największym księgozbiorem.
– Nie możemy narzekać na brak zainteresowania, czytelników ciągle przybywa zarówno spośród nowych mieszkańców, jak i byłych czytelników, którzy do nas wracają.
– Zapraszamy wszystkich do odwiedzania biblioteki. Naprawdę warto do nas zaglądać – kończy swoją wypowiedź dyrektor Ewa Kisiel.
Na zakończenie spotkania panie bibliotekarki ustawiają się do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. W bibliotece zatrudnionych jest pięć osób, w Michałowicach oprócz dyrektor – Ewy Kisiel pracują bibliotekarze – Monika Olewińska oraz Bożena Łapińska. Filię biblioteki w Nowej Wsi prowadzi starszy bibliotekarz Sylwia Łapińska. Nad finansami czuwa główna księgowa Agnieszka Kiełbowska. Co warto podkreślić, wszystkie panie bibliotekarki mają ukończone wyższe studia na Wydziale Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UW.
ROZBUDOWA BUDYNKU PRZY RASZYŃSKIEJ 34
Prace związane z rozbudową budynku przy ul. Raszyńskiej 34 rozpoczęły się 6 sierpnia 2013 r. Projekt zakładał rozbudowę, przebudowę i zmianę sposobu użytkowania starego budynku urzędu gminy, jak również dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych.
Dzisiejszy, odmieniony budynek, ma 3 kondygnacje naziemne i piwnicę. W miejscu dawnej drewnianej klatki schodowej została zamontowana winda. Od południowo-zachodniej strony elewacji budynku dobudowano nową, w technologii żelbetowej, klatkę schodową.
Nieco danych technicznych:
- powierzchnia zabudowy – 160,55 m kw.,
- powierzchnia całkowita – 738,14 m kw.,
- powierzchnia użytkowa budynku – 508,34 m kw.,
- wysokość budynku 11,58 m.