Budujemy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Regułach
530Res sacra miser (człowiek nieszczęśliwy/ubogi jest rzeczą świętą). Ten cytat z Seneki jest adekwatny do dzisiejszego wydarzenia. Bo rzeczywiście ten budynek stawiamy z myślą o osobach, które mają trochę inne warunki życiowe niż my, które dotknęła samotność, ale także dla osób, które po prostu będą chciały spędzić tu dzień – mówiła podczas wtorkowej uroczystości wójt Małgorzata Pachecka.
Wśród wielu gości, którzy wzięli udział w tym szczególnym wydarzeniu byli m.in. minister Paweł Wdówik, starosta pow. pruszkowskiego Krzysztof Rymuza, radna sejmiku woj. mazowieckiego Dorota Stalińska, przedstawiciele rady pow. pruszkowskiego: wiceprzewodniczący Paweł Zacny, radna Dorota Zglińska, przewodnicząca rady gminy Michałowice Beata Rycerska, radni: Edward Kozłowski i Maciej Polarczyk, sołtys Reguł Magdalena Krajnik-Partyka, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Michałowice, a także ks. proboszcz Jacek Zbyszyński i reprezentujący wykonawcę, firmę Ekoinbud Sp. z o.o. Sp. k. prezes Tomasz Balcerowski.
Decyzja o budowie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego została poparta analizami i licznymi rozmowami na temat potrzeby realizacji właśnie tej inwestycji. Już dziś w naszej gminie są osoby, które czekają na jego powstanie i którymi aktualnie gmina opiekuje się w ich domach.
Takie placówki jak ta, która powstaje właśnie w Regułach są niezmiernie potrzebne – podkreślał w swoim wystąpieniu mister Paweł Wdówik. A jak bardzo, to doskonale pokazuje Dzienny Dom Seniora+ w Komorowie, który jakiś czas temu odwiedziłem i w którym ludzie są traktowani podmiotowo i sami decydują o swoim życiu.
W imieniu marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika, specjalne podziękowania za podjęcie się realizacji tak niezwykle ważnej inwestycji oraz życzenia bezpiecznego i terminowego przebiegu budowy złożyła radna sejmiku woj. Mazowieckiego, Dorota Stalińska. Dodając od siebie, że takie placówki jak DDS+ w Komorowie i powstające COM w Regułach są szczególnym darem dla ludzi wykluczonych i samotnych, zyskujących swoje miejsca.
Wtorkową uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego zakończyła część artystyczna, którą przygotowali seniorzy z Dziennego Domu Seniora+ w Komorowie oraz młodzi artyści prowadzeni przez Panią Małgorzatę Woźniak ze szkoły w Nowej Wsi.
Koncepcja budynku
COM to budynek energooszczędny, jednokondygnacyjny, wykonany w technologii prefabrykowanej konstrukcji drewnianej, o powierzchni zabudowy około 600 m2 . Składać się będzie z części wspólnej: kuchni z jadalnią, sali wypoczynku, sali zajęć ruchowych, pomieszczeń pomocniczych, tj. pralni, szatni, łazienek, toalet, pomieszczeń dla personelu, pokoju medycznego (zabiegowego), gabinetu psychologa i logopedy oraz z części mieszkalnej: 4 pokoi jednoosobowych z łazienkami i 1 pokoju dwuosobowego z łazienką.
Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przeznaczony będzie na pobyt 20 podopiecznych - 14 osób na pobyt dzienny i 6 na pobyt całodobowy.
Budynek będzie wykonany w bardzo ekologicznych technologiach. Po pierwsze sama budowa będzie zeroemisyjna, to znaczy, że cały proces produkcji nie zwiększy emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nie trzeba chyba dodawać, że budynek będzie energooszczędny, w dzisiejszej rzeczywistości trudno myśleć o innych rozwiązaniach.
Technologia jest nie tylko ekologiczna, jest również solidna i trwała (a odpornością ogniową nie ustępuje budynkom murowanym). Takie budynki mogą stać 150-200 lat. Konstrukcja budynku zapewnia dodatkowo przyjemny mikroklimat, bowiem materiały użyte do budowy nie zatrzymują wilgoci we wnętrzu.
Wartość całkowita robót budowlanych wyniesie 5 245 858,84 zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Solidarnościowego w ramach programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Centra opiekuńczo - mieszkalne" to 3 057 800,00 zł.
Firma Ekoinbud, która wygrała przetarg, ma duże doświadczenie. Przez ostatnich 7 lat funkcjonowania postawiła około 80 podobnych obiektów.
Oddanie budynku do użytku planowane jest w sierpniu 2024 roku.
Tekst Aktu Erekcyjnego:
Akt Erekcyjny
Dla upamiętnienia i przekazania tego, co się dzieje tu i teraz, uczestnicy dzisiejszej uroczystości podają do wiadomości współczesnym i ku wiecznej pamięci potomnych,
że dnia 14 listopada 2023 roku, nastąpiło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę budynku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Regułach.
Budynek będzie nowoczesnym obiektem w Gminie Michałowice budowanym w standardzie pasywnym, którego wznoszenie rozpoczęto z inicjatywy Wójt Gminy Michałowice, Małgorzaty Pacheckiej oraz Rady Gminy Michałowice, uwzględniając potrzeby lokalnej wspólnoty samorządowej.
Działo się to w 70. rocznicę powstania Gminy Michałowice,
34 lata od odzyskania przez Naród Polski możliwości suwerennego i demokratycznego decydowania o losie Ojczyzny,
33 lata od reaktywowania opartego o zasadę pomocniczości
samorządu terytorialnego,
w czasie, gdy Marszałkiem Województwa Mazowieckiego był Adam Struzik, Starostą Powiatu Pruszkowskiego - Krzysztof Rymuza, Wójtem Gminy Michałowice - Małgorzata Pachecka, Przewodniczącą Rady Gminy Michałowice - Beata Rycerska, w skład Rady Gminy Michałowice wchodzili: Elżbieta Biczyk, Marek Biskot, Magdalena Bronisz, Joanna Chilarska, Jarosław Hirny-Budka, Anna Kamińska, Paweł Kordys, Joanna Kowalczyk, Edward Kozłowski, Adriana Król-Popiel, Agnieszka Paradowska, Katarzyna Parzyńska, Maciej Polarczyk, Anna Wyszomirska, zaś Sołtysem Reguł Magdalena Krajnik-Partyka.
Dla pamięci przyszłych pokoleń, tym uroczystym Aktem, powyższą inicjatywę potwierdzamy i upamiętniamy.
Wykonanie projektu i realizację obiektu powierzono firmie Ekoinbud Sp. zo.o. Sp. komandytowa z Gdańska.
Umowa na realizację inwestycji została podpisana dnia 12.04.2023 r.
przez Wójt Gminy Michałowice, Małgorzatę Pachecką oraz Prezesa Zarządu firmy, Tomasza Balcerowskiego.
Podczas uroczystości wmurowania Aktu Erekcyjnego pod budowę Centrum Opiekuńczo -Mieszkalnego w Regułach obecni byli i Dokument podpisali:....................
Załączniki
Zobacz także
15 grudnia br. odbył się dzień otwarty, podczas którego mieszkańcy mieli okazję zwiedzić budynek i zobaczyć, jak został urządzony.
(1-5 lipca, w godz. 10.00 - 14.00).
(17 grudnia, godz. 17.30).
(03 grudnia, godz. 18.00).