Bułat Okudżawa - koncert w sołectwie Komorów
128Koncert zatytułowany Bułat Okudżawa odbył się w sobotę – 11 maja w świetlicy w Kaliszowym Gaiku. Po raz kolejny przed mieszkańcami sołectwa Komorów wystąpili artyści Łódzkiego Teatru Piosenki, w składzie: Michał Maj Wieczorek – śpiew, Rafał Rydygier – skrzypce i Rafał Rybak – piano.
Tym razem artyści zaprezentowali wspaniałą twórczość rosyjskiego barda Bułata Okudżawy. I jak zwykle prowadzący recital Michał Maj Wieczorek przybliżył sylwetkę wielkiego poety. Powiedział, że 9 maja Okudżawa, gdyby żył skończyłby 95 lat, jego twórczość poetycka mocno związana jest tematem wojny, dominuje w niej atmosfera zadumania, smutku i refleksji nad ludzkim losem. Wojna jednak, zawsze pokazywana jest oczami pojedynczego człowieka, jego losu i jego zmagań z historią. Charakterystycznym motywem jego twórczości był Arbat, (ulica w centrum Moskwy), gdzie poeta mieszkał w dzieciństwie. Twórczość Bułata Okudżawy wyrosła z tradycyjnej muzyki dworskiej, ale przede wszystkim z ludowej muzyki rosyjskiej. Dlatego podczas występu w Kaliszowym Gaiku artyści zaśpiewali między innymi Kalinkę i Katiuszę.
Publiczność była zachwycona, niektórzy znali teksty utworów i chętnie śpiewali. Klimat koncertu był bardzo radosny. Artyści zaprezentowali najważniejsze i znane w Polsce utwory poety: Gruzińską piosenkę, Modlitwę, Trzy miłości, Gdzie są kwiaty z tamtych lat i inne. Koncert muzycy zakończyli Pieśnią niemiecką, którą przed laty śpiewała Marlena Dietrich. Artystka w czasie wojny głośno potępiała nazizm, zaangażowała się w pomoc dla żołnierzy amerykańskich na frontach drugiej wojny światowej.
Komorowska publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami, a także pięknymi kwiatami. Zebranych powitała i pożegnała Katarzyna Parzyńska, radna i członkini rady sołeckiej sołectwa Komorów, która zorganizowała dla mieszkańców sobotnie popołudnie z muzyką. Wydarzenie zostało sfinansowane z funduszu sołeckiego.
Zobacz także
(piątek, 13 grudnia, godz. 17:30)
(start: niedziela, 1 grudnia, godz. 09:00).
(niedziela, 8 grudnia, niedziela 12:30)
(sobota, 26 października, godz. 10.00; 11.30; 13.00 i 14:30).
(start, 14 październik, godz. 16.00)