Cześć i Chwała Bohaterom!
126Datę 1 sierpnia 1944 roku zna każdy Polak. Tego dnia nastąpił zryw powstańczy, który przy miażdżącej przewadze okupanta trwał aż 63 dni. Dokładnie 79 lat później, w godzinie „W” zawyły syreny, a Polska na chwilę się zatrzymała. Ku czci i pamięci bohaterom tamtych wydarzeń.
(Nie)zakazane piosenki
31 lipca, w przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Komorowa spotkali się na skwerze im. ks. Tadeusza Kozłowskiego, aby śpiewem upamiętnić powstańców, którzy się wykazali niezwykłą odwagą i patriotyzmem.
To było wyjątkowe spotkanie, które w letni wieczór zgromadziło zarówno tych mieszkańców, którzy z własnej historii pamiętają wydarzenia sprzed 79, jak i tych, którzy uczą się o nich w szkole.
Ze śpiewnikami w dłoniach i przy wsparciu zespołu „Kapsel” w składzie Przemek Skałuba – klarnet, saksofon, Marcin Maroszek – akordeon, śpiew i Tomasz Szcześniak – gitara, śpiew Komorowianie oddali hołd bohaterom.
Organizatorem poniedziałkowego wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Komorów "Komorowianie", a za jego prowadzenie odpowiedzialny był Pan Andrzej W. Jarzyński.
Semper fidelis tibi Poloniae
Uroczystym złożeniem kwiatów pod pomnikiem mieszkańców Michałowic – uczestników Powstania Warszawskiego rozpoczęły się rocznicowe obchody w Michałowicach.
Zdecydowani jesteśmy tu, na Termopilach Polskich, na gruzach naszego Miasta umrzeć raczej, niż dać sobie wydrzeć to życie niepodległe i te wartości, które uzyskaliśmy w wielkim powszechnym zrywie – głosi napis na pomniku ku czci: Ppor. Zbigniewa Malińskiego ps. „Sławicz”, kpr. Witolda Janikowskiego ps. „Vis”, st. strz. Józefa Ostrowskiego ps. “Kartacz”, strz. Czesława Ostrowskiego ps. „Czesław”, st. strz. Czesława Kicińskiego ps. „Mars”.
To dobry czas, aby pomyśleć o osobach, które tworzyły historię Michałowic i historię naszego kraju. Wiele poświęciły, abyśmy dzisiaj mogli mieszkać w wolnej Polsce. Cześć ich pamięci. – mówiła wójt Małgorzata Pachecka podczas michałowickich uroczystości.
1 sierpnia 2023 roku nie mogło również zabraknąć pieśni powstańczych, których można było wysłuchali w wykonaniu chóru „Michałowiczanka”. Najważniejszym punktem tego wydarzenia był moment, w którym zawyły syreny i wszyscy stojąc w postawie "na baczność" minutą ciszy oddali hołd Powstańcom Warszawy.
Cześć i Chwała Bohaterom!
Zobacz także
(niedziela, 6 października, godz. 18.00).
(sobota, 5 października, godz. 16.00).