Festyn "Dni Gminy Michałowice "
357Już kilka dni wcześniej w całej gminie pojawiły się plakaty, zapraszające na imprezę i informujące o zaplanowanych atrakcjach, których było naprawdę dużo. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Festyn otworzył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, który wszystkim zebranym życzył udanej zabawy i wielu wrażeń.
Z godziny na godzinę przybywało uczestników i mimo, że niedzielny poranek był ulewny i pogoda nie dawała komfortu organizatorom, to wszystkim dopisywały świetne humory i zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
Działania w ramach festynu były różnych miejscach. Najwięcej uwagi przyciągała oczywiście scena, na której występowały dzieci i młodzież z gminnych przedszkoli i szkół w Nowej Wsi, Komorowie i Michałowicach. Zaprezentowali się także uczniowie szkół języka angielskiego Superangielski i Early Stage. Odbył się koncert piosenki, w którym wystąpili laureaci Gminnego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej.
Nie mogło zabraknąć także występów zespołów muzycznych działających na terenie gminy – chórów „Michałowiczanka” z Michałowic oraz „Czerwonych Korali” i „Czerwonych Koralików” z Opaczy-Kolonii, a także młodzieżowej grupy „Nokaut” z Michałowic.
Na scenie zagościła nie tylko piosenka polska i anglojęzyczna, ale także włoska i brazylijska. Największe włoskie przeboje Ramazzottiego i Lucio Battisti wykonywał mieszkaniec Komorowa, Marcin Pilich. Natomiast na podróż przez brazylijskie samby i nastrojowe bossy w aranżacjach jazzowych zaprosił zespół Tempo de Amore.
Występy wokalne przeplatane były tanecznymi. Imponujące choreografie zaprezentowały dwie grupy taneczne z Klubu Zdrowie z Michałowic - „Sqład” i „Sqładowisko” , natomiast „Impuls” z Komorowa – układy aerobiku.
W ramach rozgrywek zorganizowanych przez Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza „Mazovia” na kortach odbyły się mecze tenisowe. Natomiast na boisku, nieopodal sceny, miały miejsce turnieje piłki plażowej i nożnej, w których uczestniczyli uczniowie szkół z poszczególnych grup wiekowych.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najbardziej aktywną rodzinę w gminie Michałowice, zorganizowany przez Gminną Komisję ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Biorące w nim udział rodziny zmagały się z wieloma zadaniami sportowymi, jak choćby biegiem sztafetowym z przekazaniem woreczka czy rzutami do celu na czas. Aktywne rodziny wystartowały również w konkursie plastycznym promującym zdrowy styl życia. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęła rodzina państwa Mańkowskich.
Przez cały okres trwania festynu zbierane były pieniądze na wsparcie rodziny zastępczej, która mieszka na terenie naszej gminy. W rodzinie tej wychowuje się sześcioro dzieci. Przygotowały one kartki – pozdrowienia z wakacji – które można było kupować. Za zebrane fundusze cała rodzina wyjedzie na wspólne wakacje.
Festyn prowadził Andrzej Krucz i Wojciech Asiński, którzy informowali o atrakcjach. A było ich naprawdę wiele. Byli skaczący szczudlarze, były dmuchane zamki i trampoliny. Dużym zainteresowaniem cieszyły się symulatory dachowania i zderzania, które pokazywały skutki wypadków i wskazywały, jak ważna jest bezpieczna jazda i używanie pasów w samochodzie. Były stoiska z podręcznikami szkolnymi, a także takie, na którym można było oddać zużyty sprzęt elektryczny. Uczniowie prezentowali przygotowaną przez siebie historyczną grę planszową: „Bitwa pod Pęcicami 1944 roku”.
W tegorocznym festynie uczestniczyli przedstawiciele zarządów osiedli i rad sołeckich. I tak Elżbieta Biczyk, radna rady gminy wraz z sołtysem Reguł, Eugeniuszem Strzeleckim, częstowali chłopskim jadłem czyli chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Radny Przemysław Majtyka wraz z członkiniami zarządu osiedla Granica , wręczali uczestnikom żółto-zielone kotyliony z herbem gminy Michałowice i podobnie jak przedstawiciele osiedla Komorów rozdawali materiały informacyjne o miejscowościach, a także kolorowe balony. W festynie uczestniczyło wielu radnych ze wszystkich miejscowości gminy Michałowice.
Na zakończenie uczestnicy festynu mogli posilić się znakomitą strażacką grochówką.
A potem był koncert zespołu PECTUS, który zgromadził tłumy. Wystąpił Tomasz Szczepanik i jego trzej rodzeni bracia: Mateusz, Marek oraz Maciej. Muzycy zostali laureatami dwóch Super jedynek podczas 50-tego Jubileuszowego Festiwalu w Opolu. Zdobyli tytułu "Super Zespół" 2013 oraz "Super Występ" 2013.
Podczas niedzielnego koncertu wykonali oczywiście "Barcelonę" utwór pochodzący z najnowszej płyty "Siła Braci". Nie zabrakło także utworów z poprzednich płyt m.in. „Jeden moment” czy „Oceany”.
Publiczność była oczarowana występem, nie tylko perfekcyjnym wykonaniem utworów, ale także interakcją zespołu z publicznością. Energia, optymizm, radość emanowały od wszystkich braci, a ich piosenki niosły pozytywne przesłanie.
Były bisy, były autografy. Po koncercie, przed specjalnym namiotem zespołu, zebrało się wiele osób. Bracia Szczepanik niemalże przez godzinę rozdawali autografy na płytach, plakatach z festynu i kartkach pocztowych Pectusa. A na koniec, ci najbardziej wytrwali, mogli zrobić sobie wspólne zdjęcie.
Festyn Dni Gminy Michałowice zkończyly się bardzo późnym wieczorem. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Zobacz także
(sobota, 14 września, godz. 14:00).
(niedziela, 15 września, godz. 19.30).
(niedziela, 3 września, godz. 20.00)