„Gruziński wąwóz Pankisi – modlitwa kobiet o pokój” – spotkanie z Patrycją Prześlakiewicz- Rohozińską.
159Spotkanie z Patrycją Prześlakiewicz- Rohozińską o Gruzji, było kolejnym spotkaniem z cyklu „Literacki Jedwabny Szlak” Jest to projekt organizowany wspólnie z Fundacją Edukacji Międzykulturowej. Ma on na celu przybliżenie literatury, kultury i tradycji krajów położonych na Jedwabnym Szlaku. Wcześniej odbyło się spotkanie którego tematem przewodnim była Turcja.
Patrycja Prześlakiewicz- Rohozińska, swoją ścieżkę zawodową rozpoczynała jako urzędniczka w Urzędzie Miasta Warszawa, w którym zajmowała się cudzoziemcami. Następnie pracowała w latach 2001-2002 w Polskiej Akcji Humanitarnej w Inguszetii, była też pracownikiem Ambasady RP w Tbilisi (2012-2014). Dziś jako etnolog specjalizuje się w tematyce kaukaskiej i uchodźczej. Podczas piątkowego spotkania mówiła o ludności zamieszkującej „Gruziński wąwóz Pankisi” Opowiadała o pięknym regionie, położonym na pograniczu Gruzji z Czeczenią, Inguszetią, Dagestanem i Azerbejdżanem, w samym sercu dzikiej i pięknej przyrody, w sercu Wysokiego Kaukazu. To kraina zamieszkała przez muzułmanów i chrześcijan, nierzadko kultywujących tradycje obu religii. To kraina bractw sufickich, męskich i kobiecych. Prawdziwa rzadkość w świecie islamu. To miejsce, które ma za sobą dramatyczną historię, do niedawna znane jako „czarna dziura” Gruzji, gdzie po wybuchu wojny w Czeczenii przenikali uchodźcy i bojownicy. Mówiła o ciężkich życiu ludności zamieszkującej ten teren, jak również o przenikaniu modernizacji i cywilizacji.
Po prelekcji Katarzyna Walichnowska, dyrektor komorowskiej biblioteki zaprosiła uczestników na gruziński poczęstunek, na znakomite zapiekane bakłażany z serem, a także szpinakowe kule otoczone ziołami – przysmaki kuchni gruzińskiej. A na deser były pyszne winogrona.
Katarzyna Walichnowska wszystkich zebranych zaprosiła na kolejne wydarzenia związane z cyklem „Literacki Jedwabny Szlak”. Powiedziała, że podczas następnego spotkania tematem będzie - Iran.
Zobacz także
(piątek, 6 grudnia, godz. 18.00).
(sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00)
Obowiązują zapisy!
(środa, 19 kwietnia)
(środa, 8 lutego, godz. 18.00).