II Przegląd malarstwa i grafiki „Art Inspiracje”
18Otwarcia wystawy dokonała wójt gminy, która podzieliła się z obecnymi gośćmi spostrzeżeniem: Człowiek to ciało, ale też dusza i talent. Nie przypadkiem między słowem twórca, a stwórca w języku polskim jest taka nie duża różnica, bo po prostu jest coś na rzeczy. A my mieszkańcy gminy żyjemy wśród twórców przez duże T.
Tego wieczora, swoje prace zaprezentowało lokalnych 9 artystów: Joanna Sierko-Filipowska, Małgorzata Skupińska, Elżbieta Czerwińska, Anna Stachera, Marcin Zalewski, Ewa Misiak, Katarzyna Wasilewska, Karolina Howorko, Włodzimierz Krężlewicz. Natomiast kuratorsko wystawę przygotowała Dominika Małgowska.
To już druga edycja przeglądu – pierwsza miała miejsce w 2019 roku i zapisała się w pamięci zarówno artystów, jak i odwiedzających jako wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane wtedy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przyjazne Jutro”.
Tym razem, podczas II Przeglądu, zaprezentuje się 26 artystów – malarzy i grafików – którzy pokażą łącznie 100 prac. To najnowsze dzieła stworzone w ciągu ostatnich pięciu lat, ale również obrazy i grafiki z unikatowych kolekcji, nigdy wcześniej niepokazywane publiczności w Michałowicach. Ze względu na imponującą liczbę i różnorodność prac, przegląd potrwa aż do lutego 2026 roku i zostanie podzielony na trzy odrębne wystawy.
Wernisaż pierwszej z nich był prawdziwym świętem sztuki – pełnym kolorów, emocji i inspirujących rozmów, a także okazją do bezpośrednich spotkań z autorami zaprezentowanych dzieł.
Joanna Siarko – Filipowska
Ukończya z wyróżnieniem Wydział Grafiki ASP w Warszawie w pracowni warsztatowej prof. Haliny Chrostowskiej oraz pracowni malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. W 1986 roku otrzymała stypendium twórcze przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki. Malarstwo artystki klimatem i treścią wydaje się bliższe XIX-wiecznej sztuce symbolistów, post-romantyków, czy Art Nouveau, niż sztuce naszego czasu. Jej obrazy są niezwykle poetyckie, metafizyczne, literackie. Artystka zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych oraz brata udział w wystawach zbiorowych w kraju i poza granicą.
Małgorzata Skupińska
Jest członkinią Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i uczestniczką licznych projektów wystawowych i artystycznych organizowanych przez SAP. Lekkość, transparentność, a jednocześnie intensywność plamy barwnej to cechy, które charakteryzują akwarele Małgorzaty Skupińskiej. Poprzez efektowną grę światłem i kolorem artystka buduje niezwykły nastrój swoich obrazów, ich dynamikę i moc ekspresji. Prezentowała prace podczas licznych wystaw krajowych, a także uczestniczyła w wielu międzynarodowych warsztatach i plenerach malarskich, m.in.: w Toskanii i Fabriano (Włochy), Lianca (Hiszpania), Krumlov (Czechy), Reichental i Emmerich (Niemcy).
Elżbieta Czerwińska
Ukończyła Wydział Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Członkini Związku Polskich Malarzy i Grafików oraz grupy malarskiej „Kierunek”. Tworzy w technice akrylowej i olejnej. Z łatwością balansuje pomiędzy malarstwem figuratywnym i abstrakcyjnym. Autorskie koncepcje kolorystyczne oraz wizualna narracja to cechy charakterystyczne twórczości Elżbiety Czerwińskiej. Artystka brata udział w licznych wystawach zbiorowych i miała kilka wystaw indywidualnych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i poza granicą.
Anna Stachera
Absolwentka studiów podyplomowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Malarstwa i Grafiki. Zajmuje się malarstwem sztalugowym w technice farb akrylowych i olejnych, kolażem, monotypią oraz fotografią konceptualną. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jest autorką wystaw indywidualnych, m.in.: wystawy malarstwa i fotografii „Wzory Radżastanu". Brała udział w licznych wystawach krajowych, w tym: Nowa Awangarda (Katowice, 20217); Pamięci Tadeusza Kantora (Częstochowa, 2018); Kompozycje Graficzne (Galeria ZPAP w Łodzi, 2018).
Marcin Zalewski
Ukończył Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydział Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni prof. Jana Kucza. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, rysunkiem i scenografią. Prace z zakresu malarstwa prezentował na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Grecji i Litwie. Ostatnie wystawy to m.in.: SittArt Gallery (Dusseldorf 2024), Art In House Gallery (Warszawa 2020) oraz Berlin Art Week (2020).
Ewa Misiak
Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Należy do grupy twórczej PositiveArt, a także do grup MiniTextileArt oraz Grafiteki. Zafascynowana jest tajemnicą znaczeń, szczególnie ceni wieloznaczność i nieoczywistość, zmienność i płynność. Często wplata w obrazy nitki ironii dowcipu i dystansu do świata. Jako środki ekspresji lubi stosować zróżnicowane struktury oraz mocną i wyrazistą kreskę. Jest autorką fetrografii - techniki własnej opartej na folowaniu włókien wełny. Prace z zakresu malarstwa, grafiki i tkaniny prezentowała na licznych wystawach krajowych i zagranicznych.
Katarzyna Wasilewska
Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Od kilku lat koncentruje się na dwóch wiodących cyklach - „Poza stawami" oraz „Eter życia". Pierwszy z nich eksploruje świat emocji i komunikacji pozawerbalnej z wykorzystaniem motywu symbolicznych masek i szachownicy, podczas gdy drugi skupia się na ulotnej esencji istnienia. Katarzyna Wasilewska prezentowała obrazy na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i poza granicą.
Karolina Howorko
Artystka i projektantka, której twórczość łączy malarstwo, instalacje świetlne, projekty artystyczne i grafikę. Jej prace eksplorują tematy geometrii, rytmu, miasta I architektury. Nieustannie poszukuje nowych środków wyrazu, łącząc tradycyjne formy ekspresji z nowoczesnymi technologiami. Uczestniczyła w licznych międzynarodowych wystawach, produkcjach teatralnych i projektach filmowych, m in. Amsterdam Light Festival (instalacja ,,The Cracks11) 1 Biennale w Wenecji. Jej prace byty prezentowane na wystawach w Paryżu, Amsterdamie, Warszawie i innych miastach Europy.
Włodzimierz Krężlewicz
Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Dyplom w pracowni prof. Łabędzkiego. W latach 2008-2010 publikował rysunki, grafiki i kolaże w Tygodniku „Przegląd". W 2010r: nominowany do tytułu „Rysownika Roku". W 2013 r. wygrał konkurs satyryczny Muzeum Karykatury w Warszawie. Swoje obrazy tworzy z wykorzystaniem jednorazowych szablonów, nanosząc farbę poprzez rozpryskiwanie. Oszczędną narracją buduje surrealistyczne formy, często z charakterystyczną ziarnistą strukturą. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. Stała ekspozycja obrazów prezentowana jest w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Zobacz także

(czwartek, 24 kwietnia, godz. 10:00 - 12:15).

(zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku 7 kwietnia).


(Start: środa, 16 kwietnia, godz. 9:30).





