Jubileusz par małżeńskich.
641Tego dnia w uroczystości wzięło udział osiem par, z których trzem zostały już nadane medale oraz pięć par, które aktualnie oczekują na jego przyznanie.
Wspólne, szczęśliwie przeżyte 50, a nawet 60 lat, to wspaniały symbol miłości i wierności, to także dowód na to, że decydując się na związek małżeński jesteśmy razem w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli.
Korzystając z okazji zapytaliśmy naszych Szanownych Jubilatów oto, jaki oni mają przepis na udany i długi związek dwojga ludzi.
Pary odznaczone Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
Irena i Stanisław Hermanowiczowie z Reguł – 50 rocznica ślubu.
Na pytanie jak to jest po 50 latach razem, Irena i Stanisław Hermanowicz odpowiadają, że jak po 18, a nawet lepiej. Jesteśmy bardzie wyrozumiali i łatwiej ustąpić, kiedy tego wymaga sytuacja. Miłość może jest teraz trochę inna, ale dzięki marzeniom i wspomnieniom, kiedy patrzymy wstecz, to trudno zrozumieć, że tak szybko zleciał ten czas. Staramy się być pogodni i nie dopuszczać zbytnio do głowy zmartwień. Ważnym jest, aby się szanować i nie stwarzać niepotrzebnych problemów. W naszym małżeństwie – mówi Irena Hermanowicz jest tak, że ja jestem nieco bojąca i denerwująca się, a mąż jest moim pocieszycielem i dobrym duchem. Do tego jeszcze rodzina, która daje nam tyle szczęścia i radości napełniając nas przy tym dumą.
Daniela i Jan Rutkowscy z Opaczy-Kolonii – 50 rocznica ślubu.
W małżeństwie jest jak w życiu. Są dni lepsze i gorsze, ale trzeba czuwać nad tym, aby tych lepszych było więcej. Małżeństwo trzeba pielęgnować i starać się być wyrozumiałym. Zazwyczaj w narzeczeństwie zabiega jedna osoba, a po ślubie druga. Jednak, gdy jest już ślub i rodzą się dzieci, to małżeństwo staje się świętością – mówi Daniela Rutkowska. Przestrzeganie tych zasad oddali choćby największe pokusy, a dzięki temu nie tracimy do siebie zaufania. Jan Rutkowski dodaje, że w naszym małżeństwie nie było cichych dni, nikt z nas nie był zawzięty i zawsze ktoś wyciągał rękę. W małżeństwie trzeba najpierw coś dać od siebie, a dopiero potem wymagać. Jeżeli tylko wymagamy to z pewnością nie doprowadzi to do niczego dobrego.
Bogumiła i Stefan Zatorscy z osiedla Komorów – 50 rocznica ślubu.
Kompromis na święto i na co dzień, jeśli tego zabraknie nie będzie małżeństwa. Trzeba się wzajemnie szanować, wierzyć i ustępować sobie. Bardzo ważna jest też rodzina, która jeszcze bardziej cementuje związek – Bogumiła i Stefan Zatorscy mają trójkę dzieci i pięcioro wnucząt. Udana rodzina to satysfakcja dla rodziców. Rodziców, którzy nie ingerują w ich życie, a pomagają, kiedy tego potrzebują.
Pary obchodzące 50. i 60. rocznicę ślubu.
Marianna i Gabriel Szymańscy z Nowej Wsi – 60 rocznica ślubu.
Ideałów nie ma na świecie, są tylko normalni ludzie. Przede wszystkim w związku najważniejsza jest miłość, umiejętność kompromisu i wzajemny szacunek. Rodzina jest na pierwszym miejscu, a mąż zawsze się starał i dbał o nas – mówi Marianna Szymańska. Życie czasem bywa też i trudne, zwłaszcza, gdy odchodzą najbliżsi. Wówczas wsparcie tej drugiej osoby pozwala łagodniej przeżyć stratę. W małżeństwie zwraca się uwagę na wszystko, ale złe rzeczy nie mogą zasłaniać tych dobrych i co najważniejsze nie należy wracać do tych złych.
Maria i Edward Czajkowscy z Nowej Wsi – 50 rocznica ślubu.
Co zrobić żeby doczekać takiego jubileuszu? Przede wszystkim trzeba doczekać – odpowiada z humorem Edward Czajkowski, ale po chwili dodaje, że najważniejsze jest, aby być wyrozumiałym i cierpliwym. Trzeba też podchodzić do życia z lekkim dystansem, wtóruje Maria Czajkowska. I choć życie nie przebiega tylko w różowych okularach to miłość, zdrowie i rodzina pomagają w przezwyciężaniu trudniejszych dni.
Elżbieta i Krzysztof Dziubińscy z Michałowic - 50 rocznica ślubu.
Na pytanie o przepis na udany, długi związek małżeński jubilaci odpowiadają, że nie ma na to przepisu. Najważniejszy jest wybór partnera. Powinien on być w pełni świadomy, poprzedzony dokładnym poznaniem się, określeniem wspólnych celów życiowych i wzajemnych oczekiwań. Jednak w wieku 20 - 25 lat przesłanki racjonalne ustępują miejsca emocjom. Najważniejsze cechy w małżeństwie to cierpliwość, wyrozumiałość, umiejętność wypracowywania kompromisu a zwłaszcza wzajemna uczciwość. To wszystko ze sobą współgra i tworzy udany związek. Dzisiaj żyjemy według reguły "coś za coś", w małżeństwie trzeba umieć dawać nie oczekując niczego w zamian. Jeżeli druga strona myśli tak samo to jest to gwarancją udanego małżeństwa.
Daniela i Bogusław Kostanowie z Sokołowa – 50 rocznica ślubu.
Trzeba się przede wszystkich kochać, szanować i pracować nad tym, aby małżeństwo było udane – mówi Bogusław Kostan. Znamy się od dziecka, więc może było nam łatwiej – dodaje Daniela Kostan. Nasz związek zaczął się od zabawy sylwestrowej, na którą zaprosił mnie mąż, a że lata zleciały to dziś obchodzimy jubileusz 50-lecia. W życiu bywa różnie, a małżeństwo bez wzajemnego zrozumienia i wsparcia w trudnych chwilach nie przetrwa. Daniela i Bogusław Kostanowie nie kryją również radości z rodziny –dwóch synów z synowymi i sześciorga wspaniałych wnucząt.
Józefa i Stefan Ślusarczykowie z Granicy – 50 rocznica ślubu.
Przeżyć 50 lat razem to jest sztuka, a z perspektywy czasu wydaje się, że miłość jest większa niż na początku. W małżeństwie ważnym jest, aby być rozważnym, wyrozumiałym i potrafić wybaczać drugiej osobie – mówi Józefa Ślusarczyk. Dzięki temu każdy dzień jest łatwiejszy, a my stajemy się bardziej cierpliwi. Dużo radości Józefie i Stefanowi Ślusarczykom daje im ich rodzina – dwie córki i dwóch wnuków.
Wszystkim jubilatom życzymy wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim zdrowia, radości i pogody ducha i żeby każdego dnia spotykało ich tylko samo dobro.
Odznaczenie Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest przyznawane parom, które co najmniej 50 lat przeżyły w jednym związku małżeńskim. Odznaczenie nadaje prezydent RP, na wniosek wojewody, który kieruje otrzymane od gmin dokumenty złożone przez samych zainteresowanych bądź rodziny. W naszej gminie wniosek wraz ze skróconym odpisem aktu zawarcia związku małżeńskiego oraz kserokopiami dowodów osobistych składane są w Urzędzie Gminy Michałowice - stanowisko spraw obywatelskich.