Koncert Janusza Olejniczaka
49Koncert odbył się w ramach "Michałowickich Wieczorów z Muzyką Klasyczną", zadania realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2022. Pomysłodawca prof. dr hab. Jerzy Sterczyński postanowił nadać tym spotkaniom taką formę, aby widzowie nie tylko mieli okazję posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu najwyższej klasy muzyków, ale także mogli porozmawiać dosyć swobodnie z artystą.
Janusz Olejniczak należy do najwybitniejszych współczesnych chopinistów. Urodził się we Wrocławiu, w 1952 r. – na koncercie w Michałowicach żartował, że najłaskawszy dla niego jest język francuski, bowiem w tym języku siedemdziesiąt to „sześćdziesiąt plus dziesięć”, więc wciąż jest sześćdziesięciolatkiem. W 1970 r. był najmłodszym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu.
Artysta wystąpił w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Carnegie Hall, Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel, Suntory Hall, Lincoln Center, Tonhalle w Düsseldorfie, czy Concertgebouw. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – w Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii.
Był jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel). Na koncercie prof. Sterczyński dopytywał gościa między innymi o instrumenty historyczne, a z sali padło pytanie, jakie fortepiany jego zdaniem są najlepsze.
Dorobek artystyczny Janusza Olejniczaka obejmuje ponad 40 nagrań, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów "Pianista" Romana Polańskiego i "Błękitna nuta" Andrzeja Żuławskiego.
Artysta został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Złotym Medalem Gloria Artis (2005) oraz dziewięciokrotnie nagrodą „Fryderyk”. W październiku 2015 r. rozpoczął stałą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
W Michałowicach zaczął od Oblivionu Astora Piazzoli, a potem sięgnął do jednego z najdłużej granych utworów, czyli Nokturnu cis - moll op. Posth, którego nauczył się w piątej klasie szkoły podstawowej. Oprócz tego uczestnicy koncertu mieli okazję posłuchać Poloneza a-dur op. 40 nr 1, Walca as-dur op. 69 nr 1, czy Mazurka g-mol op 24 nr 1.
Skromnej sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice daleko do Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej czy Teatro Colón w Buenos Aires, ale z pewnością dzięki Januszowi Olejniczakowi w niedzielny wieczór gościła w niej najwyższych lotów muzyka klasyczna.
Na koniec warto dodać, że kolejne wydarzenia z tego cyklu będą miały miejsce 16 i 23 października. Więcej: link.