KONCERT PATRIOTYCZNY W SOŁECTWIE KOMORÓW
173Zebranych mieszkańców Sołectwa Komorów powitała Katarzyna Parzyńska, radna Gminy Michałowice. Zapraszając na koncert przypomniała 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęcała do chwili zadumy nad historią naszego kraju i radości z faktu, że dziś żyjmy w wolnym kraju.
Katarzyna Parzyńska przedstawiła artystów. W niedzielę, 10 listopada – dzień przez rocznicą odzyskania niepodległości – w świetlicy w Kaliszowym Gaiku wystąpili artyści Łódzkiego Teatru Piosenki, w składzie: Michał Maj Wieczorek – wokal i Maciej Ćwikliński – akordeon i pianino. Muzycy przedstawili koncert Piosenka na wojennym szlaku. Rozpoczęli swój występ od piosenki Dnia pierwszego września, nieznanego autora, która śpiewana była przez cały okres wojny i okupacji. Następnie zaśpiewali Teraz jest wojna oraz inne piosenki znane z filmu Zakazane piosenki. Pięknie i poruszająco Michał Maj Wieczorek wykonał Kolędę warszawską piosenkę do słów poety Stanisława Balińskiego.
Piosenki partyzanckie, które bardzo dobrze oddają atmosferę życia partyzantów w lesie zawsze przyjmowane są bardzo entuzjastycznie przez publiczność. Tak było i tym razem. Leśna kołysanka, czyli dziś do ciebie przyjść nie mogę, czy Serce w plecaku przyjęte były bardzo ciepło. Artyści zaśpiewali i zagrali również Hej chłopcy bagnet na broń do słów Krystyny Krahelskiej i Warszawskie dzieci, a także Warszawo ma – piękny i wzruszający utwór o pokonanej Warszawie, który jako pierwsza w Zakazanych piosenkach śpiewała Zofia Mrozowska. Wykonali także piosenką Gdzie są kwiaty z tamtych lat, którą przed laty śpiewała Marlena Dietrich. Artystka w czasie wojny głośno potępiała nazizm, zaangażowała się w pomoc dla żołnierzy amerykańskich na frontach drugiej wojny światowej.
Publiczność była zachwycona, wiele osób znało teksty utworów i chętnie przyłączało się do śpiewania. Artyści Łódzkiego Teatru Piosenki zakończyli swój występ utworem My Pierwsza Brygada - pieśnią I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.
Koncert został sfinansowany z funduszu Osiedla Komorów.
Zobacz także
(sobota, 26 października, godz. 10.00; 11.30; 13.00 i 14:30).
(start, 14 październik, godz. 16.00)
(sobota, 28 września, godz. 10.00; 11.30; 13.00 i 14:30).
(sobota, 21 września, godz. 17.00).
Pierwszy termin - godz. 17:30
Drugi termin - godz. 18:00
(środy, godz. 17:30).
(poniedziałki, godz. 19:30).