Koncert Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej
100Koncert rozpoczął się o zmroku, po zakończeniu wieczornej mszy. Zebranych na Placu Paderewskiego mieszkańców powitała Małgorzata Pachecka, wójt Gminy Michałowice oraz ksiądz Andrzej Perdzyński, który powiedział, że koncert odbywa się z okazji święta Matki Boskiej Siennej, które 8 września obchodzone jest w kościele katolickim. Ksiądz proboszcz wygłosił krótką refleksję na temat życia Maryi Matki Jezusa Chrystusa, powiedział także o wielkiej roli matki w życiu każdej rodziny. W naszej Ojczyźnie święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w szczególny sposób upodobał sobie wiejski lud, nazywając je świętem Matki Boskiej Siewnej. Był bowiem taki dawny zwyczaj, że dopiero po tym święcie i po przygotowaniu pól zaczynano jesienne siewy.
Artyści Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej wystąpili pod dyrekcją Magdaleny Dąbek, tego wieczoru wykonali w dużej części utwory o tematyce religijnej. Zaśpiewali między innymi pieśni: „Zbliżam się w pokorze”, O Pani ufność nasza. A także wiele ludowych pieśni doskonale znanych. Między innymi pieśni krakowskie: „Hej od Krakowa jadę” czy fragmenty Krakowiaka. Śpiewali także: „Pod borem sosna”, „Piosenki kurpiowskie”, „Kujawiaka z oberkiem”. Występ zakończyli pieśnią „W moim ogródeczku”. Występ Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej cieszył się ogromnym powodzeniem, artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Małgorzata Pachecka przekazała artystom kosz biało-czerwonych kwiatów i bardzo serdecznie podziękowała za występ.
Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej powstał w 1951 roku. Przez ponad pół wieku śpiewający i tańczący studenci zaprezentowali swe umiejętności przed milionem widzów niemal z całego świata. Wyjątkowa struktura Zespołu składającego się z „tańczącego chóru”, „śpiewającej grupy tanecznej” oraz pełnej pasji i energii studenckiej kapeli sprawia, że każdy koncert jest odmienny, każdy dostrojony do czasów, zwyczajów, tradycji, potrzeby i wynikający z artystycznej inspiracji – tak piszą o sobie artyści na stronie zespołu:www.zpitpw.pl Kierownikiem zespołu jest Janusz Chojecki.
Niedzielny występ zorganizowany i sfinansowany został przez Gminę Michałowice, w partnerstwie z księdzem proboszczem Andrzejem Perdzyńskim.
Zobacz także
(START: 26 maja, godz. 12:30).