Koncert Ravel Piano Duo
35Wprowadzenie przygotował prof. dr hab. Jerzy Sterczyński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prof. Sterczyński podkreślał wyjątkowość michałowickich koncertów, podczas których muzyka klasyczna jest wykonywana tak, jak w XIX wieku w Paryżu, w anturażu bardziej salonu, niż sali koncertowej.
Tym razem mieliśmy okazję posłuchać jednego z czołowych duetów fortepianowych, uhonorowanego wieloma nagrodami, koncertującego w Polsce, Europie i Azji. Repertuar zespołu obejmuje kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od epoki baroku do czasów obecnych. Od kilku lat działalność pianistek skoncentrowana jest na polskim repertuarze duetowym, jego badaniu, redakcji, wykonawstwie i nagraniach. Działalność ta zaowocowała stworzeniem cyklu płytowego "Polski kalejdoskop".
W 2020 roku artystki dokonały pierwszej kompletnej rejestracji dzieł na cztery ręce Zygmunta Noskowskiego. Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska zajmują się ponadto pracą pedagogiczną wykładając na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz na licznych kursach muzycznych.
W niedzielny wieczór można było usłyszeć: "Fantasie" f-moll D.940 Franza Shuberta, "Six Epigraphes antiques" Claude'a Debussego i utworów Zygmunta Noskowskiego: Polonez c-moll op. 42 nr 5 "Melancolie, Melidies ruthenienes" op. 33 i "Fantazji góralskiej" op. 17.
Jak zawsze po części koncertowej był czas na pogawędkę z artystkami animowaną przez profesora Sterczyńskiego, podczas której uczestnicy dowiedzieli się, czym różni się wykonanie utworu na cztery ręce od koncertu na dwa fortepiany, czy jaki jest podział ról w duecie, to znaczy kto naciska na pedały instrumentu, a kto przekłada nuty.
To był kolejny udany wieczór muzyczny. Następny koncert z tego cyklu odbędzie się 20 listopada 2022, więcej na ten temat można przeczytać tutaj.