LATINO DAY W KOMOROWIE
206Była to impreza kulturalno-rozrywkowa, która prezentowała tradycyjne tańce, potrawy, zwyczaje i filozofię dnia codziennego i świątecznego mieszkańców różnych regionów. Uczestniczyli w niej przedstawicieli różnych krajów Ameryki Łacińskiej.
Latino Day rozpoczął się po południu i był zorganizowany równolegle w trzech miejscach szkoły.
W holu szkoły była wystawa malarska Orlando Lazaro z Kuby. Na korytarzu odbywała się degustacja tradycyjnych dań kubańskich, meksykańskich, peruwiańskich i innych. Furorę robił napój z czarnej kukurydzy. Były również placki z zielonych bananów, ropa vieja i congris, czyli wołowina ryżem, a także picadillo po hawańsku, a na deser było pyszne ciasto z mleka i jajek. Wieczorem odbyły się warsztaty kuchni peruwiańskiej, które poprowadził Doris Lopez de Witkowski, potem był pokaz gotowania na żywo, czyli specjały kuchni meksykańskiej, które poprowadziła Isabel Balderas.
Równolegle, w sali gimnastycznej, odbywały się warsztaty taneczne. Tancerze polscy, ale także z Dominikany i Kuby, prezentowali salsę, a także inne tańce krajów Ameryki Łacińskiej takie jak: bachata, merengue, rumba, reggae ton. Wielu mieszkańców wzięło udział w zajęciach, wytrwale opanowując kroki taneczne gorących tańców latynowskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz zatytułowany „Szybkie historie miłosne z tanga” w wykonaniu Masoud i Nataszy ze szkoły Tangopoemat.
Była też oferta dla najmłodszych. Dzieci wraz z instruktorami z Kuby i Meksyku wykonywały ozdoby. Jednym z punktów programu była nauka robienia piniaty – ta twórcza praca zakończyła się jej spektakularnym rozbiciem. Jak wiadomo nagrodą były wypadające z jej środka słodkości.
Podczas wieczoru odbyły się również wykłady, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, na temat krajów Ameryki Łacińskiej. Podróżniczka i fotografka Renata Koper mówiła o swoich doświadczeniach związanych z podróżowaniem po Ameryce Łacińskiej, mówiła o rdzennych mieszkańcach tego regionu świata, prezentowała wspaniałe zdjęcia.
Latino Day zorganizował Zarząd Osiedla Komorów, z Iwoną Masłowską na czele, komorowska szkoła oraz Stowarzyszenie Centrum Studiów Latynoamerykańskich działające przy Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz także
Wstęp wolny!
(niedziela, 1 grudnia, godz. 16.00).
Wstęp wolny!
Wstęp wolny!