Link do przyszłości- Młodzi, Internet, Kariera
84Olga Gajdzińska jest jednym z 20 młodych profesjonalistów, którzy w całej Polsce odwiedzają biblioteki, szkoły i domy kultury. To młodzi ludzie mający ciekawą, przyszłościową pracę związaną z nowoczesnymi technologiami. Wszystkich łączy charyzma, pasja i ważne doświadczenia zawodowe, mogące być inspiracją dla młodzieży.
Olga Gajdzińska jest specjalistką ds. public relations i marketingu on-line, pasjonatką wykorzystania nowych technologii w PR. Zna 4 języki obce i właśnie dokłada do listy kolejny – tym razem jest to język programowania. Z wykształcenia iberystka, zrezygnowała z kariery prawniczej na rzecz szeroko pojętej komunikacji marketingowej. To kobieta z pasją, charyzmą i niebanalnymi doświadczeniami zawodowymi. Łącznie mieszkała poza Polską 6 lat, z czego najdalej w Wietnamie,a najwięcej w Hiszpanii. Nowoczesne technologie wdraża w PR, dzięki czemu strategie komunikacyjne łączą on-line z tradycyjnymi mediami. Kariera Olgi – jak sama podkreśla jest spełnianiem marzeń - aktualnie pracuje dla Google, wcześniej prowadziła własną firmę Paper Aeroplane oraz pracowała w Weber Shandwick obsługując m.in Microsoft, Tesco i Discovery. Stypendystka rządu hiszpańskiego, aktywna działaczka na niwie niwelowania barier między młodymi ludźmi w Europie. Jako jedyna Poznanianka wzięła udział w autorskim programie premiera Jerzego Buzka, dzięki czemu miała okazję współpracować z młodzieżą w Sztokholmie oraz Trieście przygotowując CEI Youth Forum.
Olga Gajdzińska przyjechała do Komorowa na spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego. Młodzież miała okazję dowiedzieć się, jak wygląda jej dzień pracy, wspólnie rozmawiano o nowych zawodach i zastanawiano się, które z nich są najbardziej przyszłościowe. Całość miała charakter warsztatowy – były quizy, pytania i wspólne ćwiczenia oraz wzajemne inspiracje. Nie obyło się również bez trudnych pytań i osobistych wyznań, które bardzo wzbogaciły spotkania.
Młodzież z obu klas wywarła na młodej profesjonalistce duże wrażenie. Obie grupy zwróciły uwagę na tzw. umiejętności miękkie – jak kreatywność, odwaga, uczciwość i bycie sobą – co jak podkreśliła Olga w całym projekcie pojawiało się niezwykle rzadko. Chwaliła młodzież za celne uwagi i trudne pytania, na które nie było jednoznacznych odpowiedzi. Jeden z uczniów zapytał czy i jak zmienia się podejście do pieniądza w różnych punktach kariery – czy bardziej szanujemy swoje zarobki kiedy chodzimy do pracy bo musimy, czy wtedy gdy praca sprawia nam przyjemność i wykonujemy ją z radością? - i tak naprawdę na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Drugiego dnia (5.03) młodzież miała dodatkową niespodziankę. Pod koniec spotkania odwiedził nas p. Krzysztof Grabka - wójt Gminy Michałowice, który patronował projektowi "Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera" w naszej gminie. Podczas dyskusji na temat wykształcenia przedstawił młodzieży punkt widzenia samorządowca i opowiedział o wymaganiach dotyczących wykształcenia w administracji publicznej. Mówił o tym jak ważne jest wykształcenie i świadomość, że jego brak może zamknąć drogę do wykonywania niektórych zawodów. Dla młodzieży bezpośrednie spotkanie z wójtem było inspiracją i po spotkaniu okazało się, że ich wiedza o zawodach urzędniczych do tej pory była bardzo uboga.
Spotkanie zostało zrealizowane dzięki udziałowi Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie w trzeciej edycji projektu „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”. Jest to przedsięwzięcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, realizowane dzięki środkom firmy Microsoft i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Do tej pory - podczas dwóch poprzednich edycji projektu - w całej Polsce odbyło się blisko 750 takich spotkań, w których uczestniczyło ponad 21 tysięcy osób.
opracowanie: Katarzyna Walichnowska - dyrektor biblioteki
Zobacz także
(sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00)
Obowiązują zapisy!
(środa, 19 kwietnia)
(środa, 8 lutego, godz. 18.00).