Literacki Jedwabny Szlak. Co działo się w pierwszej połowie projektu.
93W kwietniu w komorowskiej bibliotece odbyły się zajęcia z dziećmi poświęcone kulturze i tradycji Turcji. Łącznie bibliotekę odwiedziły 3 grupy przedszkolaków: grupa Pszczółek z Zielonego Przedszkola, Grupa Motylków i Biedronek z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.
Dzieci dowiedziały się co to jest ten dziwnie brzmiący „Jedwabny Szlak”, jak wygląda na mapie i przez jakie prowadzi kraje. Wspólnie z Panią Moniką z Fundacji Edukacji Międzykulturowej porozmawiali o podróżach, środkach transportu i… odległościach. Nie zabrakło również opowieści – dzieci wysłuchały opowieści o mądrym Turku - Hodży Nasredinie. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wygląda tradycyjny strój turecki, jak pije się herbatę w Turcji i że głośne mieszanie łyżeczką wcale nie jest tam niczym niegrzecznym! Pani Monika pokazała przedszkolakom pięknie zdobione ceramiczne talerze tureckie, które posłużyły dzieciom jako inspiracja do stworzenia własnych talerzy zdobionych krepiną, kredkami i cekinami. Powstałe arcydzieła wszystkich trzech grup przedszkolaków, które uczestniczyły w zajęciach na temat Turcji można było podziwiać w pokoju Pani Marii do końca miesiąca. Później prace dzieci zostały przekazane do przedszkoli skąd mali artyści mogli zabrać swoje „ceramiczne talerze” do domu.
Miesiąc maj był poświęcony kulturze i tradycji Gruzji. Łącznie w zajęciach uczestniczyły 3 grupy przedszkolaków: grupa dzieci z Punktu przedszkolnego i klubu malucha Raz, Dwa, Trzy oraz Skrzatów i Żabek z Gminnego Przedszkola w Nowej Wsi. Dzieci dowiedziały się gdzie leży Gruzja, i że mieszkają w niej nie Gruzjanie a Gruzini. Przedszkolaki wysłuchały legendy o powstaniu państwa gruzińskiego, o Gruzinach kochających życie i nieznoszących kłótni. Pani Monika opowiedziała o tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie nazywanej ‘supra’ i o Tamadzie, który jej przewodzi wznosząc toasty. Dzieci mogły zobaczyć oryginalne nakrycie głowy Tamady i kielich zrobiony z rogu kozicy górskiej nazywany kranchi. W drugiej części zajęć przedszkolaki wykonały własne niepowtarzalnie ozdobione kielichy. Na zakończenie Pani Monika wcieliła się w rolę Tamady i zaprosiła wszystkich do wznoszenia toastów – za chleb! Za mamę! Za tatę! Za dziadka! Za pizzę! Za króla! I za wszystkie dzieci, żeby były zdrowe i grzeczne! Kielichy były podziwiane do końca maja przez wszystkich odwiedzających bibliotekę, a później przekazano je przedszkolom i znów piękne prace trafiły w ręce naszych małych artystów.
W czerwcu projekt nie zwolnił tempa - przedszkolaki z Przedszkola Gumisiowy Raj w Regułach, Niepublicznego Przedszkola „Dobre Przedszkole” i Zielonego Przedszkola poznawały kulturę Iranu. Na początku dzieci dowiedziały się gdzie leży Iran, jak duże jest to państwo, ilu ma mieszkańców i z czego słynie. Porozmawialiśmy również na temat Jedwabnego Szlaku – dzieci dowiedziały się dlaczego tak się nazywał i jak kiedyś kupcy podróżowali. Zgodnie stwierdziliśmy, że kiedyś podróże były dużo dłuższe, ale również dzięki temu zdecydowanie ciekawsze. Pani Agnieszka przeczytała piękną perską opowieść o róży i słowiku ze zbioru baśni „Dar rzeki Fly”. Dzieci ułożyły puzzle i zgadywały co takiego może znajdować się na powstałych zdjęciach. W drugiej części zajęć dzieci wspólnie stworzyły piękne perskie dywany zdobione kwiatami i motylami. Dodatkowo dzieci wykorzystały zdjęcia kwiatów i drzew – tak, aby kobierce przypominały piękne perskie ogrody. Dywany można było oglądać do końca czerwca w bibliotece w Komorowie.
Zespół GBP Komorów
Zobacz także
(piątek, 6 grudnia, godz. 18.00).
(sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00)
Obowiązują zapisy!
(środa, 19 kwietnia)
(środa, 8 lutego, godz. 18.00).