Maroko – brama orientu. Spotkanie z Piotrem Kowalczykiem
131Spotkanie, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice, poprowadził Piotr Kowalczyk - podróżnik, geograf, pilot wycieczek i nauczyciel, który odwiedza różne części świata, a następnie dzieli się z ludźmi sowimi spostrzeżeniami z wypraw.
Poniedziałkowe spotkanie było dla jego uczestników niezwykłą wirtualną podróżą po wyjątkowo ciekawym i interesującym kraju, pełnym kolorów i zróżnicowanych terenów. Swoją opowieść o Maroku Piotr Kowalczyk rozpoczął od ogólnej prezentacji tego kraju.
Kraj arabski z kulturą różniącą się od naszej, europejskiej w oficjalnej komunikacji urzędowej posługuje się językiem francuskim, który obok arabskiego jest również najczęściej używanym językiem wśród jego mieszkańców, ale bez obaw w większych miastach spokojnie będziemy mogli porozumieć się po angielsku. Kraj zamieszkany w 90% przez Arabów i Berberów jest otwarty na przybyszy z zewnątrz, a jednym z czynników tej otwartości jest zapewne bliskie położenie Europy.
Półtoragodzinne spotkanie, podczas którego odbyła się krótka podroż, z Rabatu, stolicy kraju poprzez Casablance, Marrakesz, Fez, Rabat, Agadir i Tanger po podnóża gór Atlas i pustynie Ergu Chigaga i Erg Chebbi.
Maroko – brama orientu, to opowieść o niezwykle ciekawym kraju, życiu jego mieszkańców, kuchni, a także cała garść cennych wskazówek dla chcących odwiedzić ten kraj.
Piotr Kowalczyk – Podróżnik, geograf, pasjonat fotografii, kolekcjoner, zbieracz minerałów i skamieniałości. W Polsce geograf i pilot wycieczek, studiował w Norwegii, jest nauczycielem geografii i języka angielskiego. Podróże zaczynał od wycieczek górskich i działalności w PTTK, potem przyszedł czas na wyprawy z cyklu „wszędzie da się rozbić namiot”- pustynie Maroka, wyspy na środku fiordów na Lofotach, bezdroża Masywu Centralnego czy norweskie góry zimą. W końcu Indie, Wyprawa do Afryki Zachodniej, ostatnio Gruzja i Sri Lanka. Miłośnik kultury Azji i jazdy autostopem. Pasjonuje go nieznane, ciągłe odkrywanie miejsc i podróże survivalowe. Woli jeździć tam gdzie kończy się droga.
Założyciel serwisu Globtroterzy.net, pomysłodawca festiwalu Tydzień Ziemi na Uniwersytecie Szczecińskim.