14.05.2012 12:00
Niegasnąca pamięć- uroczystość nadania nazw rondom w Pęcicach
50W sobotę, 12 maja, odbyła się uroczystość nadania nazw rondom w Pęcicach. Ich poświęcenia dokonał arcybiskup, metropolita warszawski, ks. kardynał Kazimierz Nycz, który wcześniej odprawił mszę w kościele p.w. św. Piotra i Pawła. W uroczystości uczestniczył Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, Paweł Rajski, przewodniczący rady gminy, rodziny bohaterów Pęcic, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, kościelnych, a także mieszkańcy gminy.
Podczas uroczystości poświecono oraz nadano nazwy trzem rondom w Pęcicach:- Rondo u zbiegu ulic Parkowej i Zaułek w Pęcicach nazwano Rondem ks. Antoniego Józefa Marylskiego,
- Rondo u zbiegu ulicy Pęcickiej i al. Kasztanowej w Pęcicach nazwano Rondem Kapitana Harcmistrza Stefana Jaronia Kowalskiego,
- Rondo u zbiegu ulic Pęcickiej i Alei Powstańców Warszawy nazwano Rondem Orląt Pęcickich.
Uroczystość poświęcenia i nadania nazw rondom poprzedziła msza święta koncelebrowana, której przewodził ks. kardynał Kazimierz Nycz. W homilii kardynał Nycz, przywołał słowa Jana Pawła II i powiedział, że Polska jest ziemią trudnej jedności, że ziemia trudnej jedności potrzebuje świadków. Takimi świadkami są bohaterowie dzisiejszej uroczystości – powiedział Nycz.
Antoni Józef Marylski, którego imię otrzymało rondo przy kościele, urodził się w Pęcicach, to świecki apostoł Chrystusa – powiedział o nim Kazimierz Nycz (w kapłaństwie przeżył ostatnie dwa lata). Antoni Marylski w latach 20. budował, a następnie przez wiele pracował w Ośrodku dla Niewidomych w Laskach. Z Laskami związane było jego całe życie. Był wybitnym znawcą filozofii chrześcijańskiej. Podobnie, jak kapitan harcmistrz Stefan Jaroń Kowalski, harcerz i żołnierz Szarych Szeregów, bohater Powstania Warszawskiego. Po wojnie był pedagogiem, wychowawcą młodzieży, krajoznawcą. Związany z Pruszkowem i Pęcicami.
Arcybiskup Nycz przywołał również bohaterów Pęcic, których pomnik – mauzoleum znajduje się w Pęcicach nieopodal kościoła, którzy oddali życie za wolność ojczyzny.
Po mszy uczniowie z Ośrodka w Laskach wraz z uczniami szkoły w Nowej Wsi przedstawili program artystyczny. Zostały raz jeszcze przypomniane wydarzenia i postaci Antoniego Marylskiego i Stefana Jaronia Kowalskiego, jak również Orląt Pęcickich – 91 ofiar boju pod Pęcicami. Młodzież recytowała wiersze autorstwa uczniów szkół z naszej gminy, m.in. bardzo wymowny utwór: „Pęcice, Miejsce krwią przesiąknięte. Jak wiele innych. Tylko, że nasze.”, autorstwa Kasi Piaseckiej z Gimnazjum w Nowej Wsi. Utwory Johanna Sebastiana Bacha grał Tomasz Tokarski. Pieśni patriotyczne śpiewał chór Szkoły Muzycznej I Ogniska Muzycznego w Laskach pod dyr. Martyny Drabik- Dziedziczak.
W uroczystości poświecenia rond i nadania nazw uczestniczyli członkowie rodzin bohaterów Pęcic. Obecna była m.in. córka kapitana Stefana Jaronia Kowalskiego, z rodziną.
Twórcami inicjatywy upamiętnienia pęcickich bohaterów w nazewnictwie rond byli Paweł Rajski, przewodniczący rady gminy oraz Daniel Walborski, nauczyciel historii szkoły w Komorowie.
Z tej okazji została przygotowana publikacja pt. Bohaterowie Pęcic - Niegasnąca Pamięć, której celem jest zachowanie i upamiętnienie lokalnego dziedzictwa historycznego.
Krzysztof Grabka, wójt gminy Michałowice, otwierając uroczystość, powiedział, że niezmiernie ważne jest, aby zachowywać tożsamość lokalną i upamiętniać wybitnych ludzi, którzy wpisali się w naszą historię. Dzięki temu staną się obecni w naszej codzienności, a pamięć o nich przetrwa. Przypomniał też, że każdego roku, w kolejne rocznice Powstania Warszawskiego, odbywają się uroczystości przy pomniku w Pęcicach.
Uroczystość nadania nazw rondom w Pęcicach zakończył wspólny posiłek. Na skwerze przy kościele grochówkę serwowali strażacy z OSP z Nowej Wsi.