Nordic walking oferta dla seniorów
248Entuzjaści chodzenia z kijkami spotkali się na placu zabaw „Granicka Polanka”, przy ulicy Poprzecznej w Granicy. Na pierwsze spotkanie przybyło ponad dwadzieścia osób, głownie mieszkańców Granicy i Nowej Wsi, a także Komorowa. Uczestnicy, którzy nie mieli własnych kijków, mogli je wypożyczyć. Organizatorki z fundacji „Jestem seniorem” mają nadzieje, że po sześciomiesięcznym regularnym chodzeniu z kijkami z instruktorem, te spacery staną się już dobrą rutyną i seniorzy nadal będą się spotykać, by wspólnie odbywać piesze wycieczki.
Zajęcia, które są finansowane z dotacji gminy Michałowice, prowadzi Katarzyna Janota. Podczas pierwszego spotkania instruktorka powiedziała o technice, a także o zaletach chodzenia z kijkami.
Po pierwsze wskazała na prawidłowy chód, czyli wykonywanie kroków naprzemiennych - prawa ręka w przodzie, lewa noga się odpycha. Z pozoru jest łatwa czynność, ale jednak niektórzy mieli z tym problem. Gdy krok naprzemienny sprawiał kłopot, wtedy instruktorka radziła, aby odłożyć kijki, przejść kilkanaście metrów z luźno opuszczonymi rękami. Wtedy ręce automatycznie zaczną wychylać się do przodu i do tyłu. To jest naturalny ruch. Następnie wskazała, aby wziąć kijki, opuść ręce, kijki luźno ciągnąć za sobą, aż do momentu, kiedy piechur wychwyci naturalny ruch. Następnie - mówiła Katarzyna Janota - zacznij stopniowo pomagać sobie podnosząc ręce do przodu, a potem wychylając je do tyłu, razem z kijkami. Czynność trzeba powtarzać, aż do momentu osiągnięcia swobody przy wykonywaniu tego kroku.
Nordic walking już od jakiegoś czasu stał się popularny w Polsce. Dziś widok maszerujących osób z kijami nie jest rzadkością. Teraz również w naszej gminie będzie to widok powszedni.
O zaletach nordic walking można mówić bardzo dużo. Jak choćby to, że dynamiczne chodzenie z kijkami pozwala zdobywać kondycję oraz rozwijać poszczególne grupy mięśni, które normalnie są zaniedbywane - a zatem ćwiczyć całe ciało. Podczas marszu treningowi poddawane są jednocześnie nogi i biodra, a także bark, ramiona, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Badania dowodzą, że spalanie kalorii jest intensywniejsze niż podczas typowego marszu i to o 20% - przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest w przypadku równego podłoża o około 5 kilogramów mniejsze. Poruszane podczas marszu włókna mięśniowe pomagają naszemu ciału zachować witalność, szczupłą sylwetkę i zdrowie.
Organizatorki uciszył fakt, że zainteresowanie chodzeniem z kijkami jest bardzo duże. A ponieważ w tym wypadku nie ma ograniczeń lokalowych, więc wszyscy są miele widziani! Spotkania w każdy czwartek, o godz. 12.00. Miejsce spotkania: plac zabaw Granicka Polanka, ul. Poprzeczna. Zapraszamy!
Zobacz także
Obowiązują zapisy!