O Prawach Kobiet w gminie Michałowice
14310 maja w sali przy ul. Raszyńskiej 34 w Michałowicach odbyło się pierwsze z cyklu trzech spotkań o prawach kobiet. Na spotkanie w imieniu organizatorów zaprosiła prezes Stowarzyszenia Przyjazne Jutro, Katarzyna Gizińska.
Najważniejszym gościem tego spotkania była Joanna Piotrowska – prezes Fundacji Feminoteka, pedagog, andragog, trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt WenDo, trenerka i ekspertka antydyskryminacyjna, równościowa i antyprzemocowa. Laureatka „Złotego Telefonu”, nagrody przyznawanej przez Niebieską Linię – Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
„Historia praw kobiet oczami kobiet” to tytuł prelekcji piątkowego spotkania, a dokładniej dialogu pomiędzy jego uczestnikami, a prowadzącą Joanną Piotrowską, która już na jego wstępie zaproponowała, aby za pomysłem amerykańskich feministek mówić herstoria praw kobiet, czyli jej historia, a nie historia tzn. jego opowieść.
Jest co raz więcej książek i publikacji naukowych o tym co kobiety zrobiły dla naszego społeczeństwa… - mówiła Joanna Piotrowska. Musimy znać tę naszą historię, ponieważ strasznie dużo zawdzięczamy tym kobietom. Kobietom, które żyły w czasach nieporównywalnie gorszych niż w tych, w których my żyjemy. Tak jak historia świata, Polski, Europy buduje pewną naszą wiedzę, koncepcję i filozofię życia i patrzenia na świat tak musimy w tę historię włączyć perspektywę kobiet. Dlatego, że perspektywa kobiet w ponad połowie społeczeństwa jest po prostu do tego niezbędna.
W trakcie spotkania jego uczestnicy mieli okazję zobaczyć film poświęcony kobietom, które walczyły o różne prawa dla kobiet w tym prawo wyborcze, prawo do edukacji i prawo do pracy. Po filmie przyszedł czas na rozmowy o tematach dla kobiet niezwykle ważnych, jak prawo do antykoncepcji, to czy dziś kobiety wykorzystują swoje prawa, czy otrzymują takie samo wynagrodzenie jak mężczyźni, dlaczego tak mało kobiet reprezentuje nas w parlamencie oraz czym kierować się przy głosowaniu podczas wyborów.
Wśród przybyłych gości byli m. in. wójt gminy Michałowice – Małgorzata Pachecka, przewodnicząca rady gminy – Beata Rycerska oraz radni Joanna Chilarska, Joanna Kowalczyk i Jarosław Hirny-Budka.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „Prawa Kobiet Wczoraj i Dziś” już 18 maja podczas pikniku „Zielono Mi” w Komorowie.
Zobacz także
(sobota, 5 października, godz. 16.00).
(sobota, 16 marca, godz. 11.00).