„Ordonka, dziewczyna z Woli” - spektakl muzyczny w Nowej Wsi
169Zebranych w świetlicy gości powitała Elżbieta Biczyk, sołtys Nowej Wsi i radna gminy Michałowice. Zapraszając na widowisko muzyczne „Ordonka, dziewczyna z Woli”.
Koncert „Ordonka, dziewczyna z Woli” nawiązywał do życia i twórczości Hanny Ordonówny. Jak wiemy, Hanka Ordonówna była gwiazdą przedwojennego kabaretu i kina, którą każdy kojarzy nierozerwalnie z dwiema piosenkami: "Na pierwszy znak" i "Miłość Ci wszystko wybaczy". W repertuarze Ordonki było jednak znacznie więcej znakomitych utworów, zarówno lirycznych, jak i komicznych. Aktorzy z teatru Itakzagramy zaprezentowali wiele szlagierów, ale też mniej znanych utworów wspaniałej artystki. Pokazali ją jako młodą artystkę z warszawskiej Woli, znakomicie kreującą postaci ze szmoncesów żydowskich. Była Ordonka – artystka wykonująca swe wielkie przeboje o miłości.
Aktorzy zaprezentowali także wiersze jej autorstwa z tomiku "Piosenki, których nigdy nie śpiewałam" oraz fragmenty niepublikowanych wspomnień, listów i pamiętników, a wszystko to w niezwykłej atmosferze międzywojennego kabaretu. Ciekawą narracją przybliżyli jej życie artystyczne, ale też i osobiste. W spektaklu wystąpili: Magdalena Daszkiewicz, Katarzyna Gruszewska, Joanna Mazewska, Radosław Mazur i Dominik Wieder. Aktorom akompaniował na pianinie Marcin Piotr Łopacki. Aktorzy tworzą teatr Itakzagramy, który działa przy Fundacji Szafa Kultury.
Teatr Itakzagramy jest teatrem nieinstytucjonalnym, bez siedziby głównej i bez własnej sceny, korzysta z gościnności ośrodków kultury nie tylko w Warszawie, ale także na terenie całej Polski. Powstał w końcówce 2009 roku przy Stowarzyszeniu Studio Teatralne im. Ireny Solskiej, obecnie zaś działa pod skrzydłami Fundacji „Szafa Kultury”. Natomiast Fundacja „Szafa Kultury” jest organizacją pozarządową, która powstała z chęci pomocy młodym ludziom, zaczynającym swoją karierę artystyczną. Jest też próbą stworzenia niezależnej, pozainstytucjonalnej instytucji kultury.
Zobacz także
(START: sobota, 31 sierpnia, godz. 11.00).
Technologia robót wymaga zamknięcia drogi dojazdowej do ul. Polnych Maków.
Przepraszamy za utrudnienia.
(10 grudnia).