Pierwszy escape room w naszej gminie: Pokój zagadek Pani Marii
229O co chodzi?!
O stworzenie przestrzeni, w której młodzi ludzie odkrywają na nowo znanych ze szkolnych akademii patronów i historię miejsc, w których się wychowywali.
Projekt o nazwie "Pokój zagadek Marii Dąbrowskiej" trwa od marca do czerwca i jest całkowicie niekomercyjny, a wszelkie działania w nim zawarte mają charakter edukacyjny.
Celem założonym przez instytucje współtworzące projekt, jest pokazanie młodzieży, na czym polega idea escape room’ów i zainspirowanie ich, do stworzenia własnego pokoju zagadek w Bibliotece, która w latach 1956-1965 była domem Marii Dąbrowskiej. Willę pisarka zapisała w testamencie właśnie na bibliotekę, licząc że stanie się miejscem spotkań z literaturą. Ulubiony pokój Dąbrowskiej, gdzie znajdują się sprzęty i pamiątki po pisarce, jest więc idealnym miejscem, w którym nasi wolontariusze mogą uruchomić wyobraźnię i zaaranżować przestrzeń tak aby stała się pokojem pełnym zagadek.
Jak działamy?
Od 14 marca, w bibliotece spotyka się grupa ponad 20 wolontariuszy, którzy wspólnie opracowują koncepcję naszego pokoju oraz systematycznie ją realizują. Zważywszy na miejsce, w którym powstaje escape room, kluczem do stworzenia scenariusza, była tematyka literacka oraz historia Komorowa. Znajdujące się w bibliotece przedmioty codziennego użytku należące kiedyś do pisarki, stare zdjęcia i pocztówki, artykuły prasowe, książki biograficzne, dzienniki pisarki, audycje radiowe, były dla wolontariuszy nieocenioną pomocą, która zobrazowała schyłek lat 60 ich specyfikę i koloryt, stając się tym samym odniesieniem, do stworzenia własnej historii.
Wszelkie treści wypracowane podczas zajęć są autorstwem naszych wolontariuszy, służą wyłącznie edukacji i nie zostaną opublikowane poza biblioteką.
Po pierwszym organizacyjnym spotkaniu, odbyło się wyjście studyjne, podczas którego wolontariusze udali się do 3 istniejących już Escape Room’ów w Warszawie, gdzie mogli podpatrzeć jak profesjonalnie funkcjonują takie miejsca.
Później nadszedł czas na ciężką pracę…
Przez ostanie miesiące wolontariusze spotykali się na warsztatach w czasie których konstruowaliśmy scenariusz, opracowywaliśmy łamigłówki, decydowaliśmy o rekwizytach. Podczas zmagań z Pokojem, udało nam się zaprosić Pana Marcina Mitznera z Games Development, który na co dzień zajmuje się tworzeniem i organizacją gier przestrzennych, planszowych oraz szkoleniowych. Pan Marcin, pomógł nam wybrać najciekawsze pomysły i ułożyć je w logiczną całość. Inspiracji szukaliśmy także w Muzeum Literatury, gdzie zwiedziliśmy ekspozycję dotyczącą Marii Dąbrowskiej.
Wreszcie finisz i realizacja założeń.
W maju wolontariusze poświęcali każda wolną chwilę na budowę scenografii. Malowaliśmy, wierciliśmy, piłowaliśmy – wszystko po to, żeby jak najlepiej odtworzyć specyfikę lat w których żyła Nasza Patronka. Nie zabrakło promocji – dwoje wolontariuszy i przedstawicielka biblioteki 23 maja opowiadali o projekcie w audycji w POPradio.
Udało się!!
Otwarcie pokoju zagadek odbędzie podczas tegorocznej NOCY BIBLIOTEK planowanej na 3 czerwca, której hasło przewodnie brzmi: czytanie porusza!
Tej nocy biblioteka otworzy się dla wszystkich mieszkańców, ogród biblioteki zamieni się w miejsce pełne sztuki, w którym nasi czytelnicy będą prezentować swoje talenty a najmłodsi poznają sztukę składania papieru, modelowania balonów oraz zdobienia twarzy.
Co więcej! Nie zabraknie atrakcji dla Całej Rodziny: o 17:00 rozpoczną się warsztaty zdobienia koszulek przygotowanych specjalnie na NOC BIBLIOTEK, od 15:00 będą trwały warsztaty tworzenia lampionów, a Tych bardziej wymagających zapraszamy na pokaz i naukę tworzenia koronki klockowej!
Wisienką na torcie będzie wspólne czytanie bajek na dobranoc, wszystko w wyjątkowej oprawie świec.
My już nie możemy się doczekać!!!
Zapraszamy 3 czerwca na Noc Bibliotek do Komorowa - czekamy na Państwa od 15:00 do 21:00
Zobacz także
(piątek, 6 grudnia, godz. 18.00).
(sobota, 22 kwietnia, godz. 10.00-12.00)
Obowiązują zapisy!
(środa, 19 kwietnia)
(środa, 8 lutego, godz. 18.00).