Piknik Patriotyczny dla uczczenia Powstańców Warszawskich z Michałowic.
131Obchody zaczęły się od mszy świętej odprawionej przez księdza wikariusza Przemysława Kocika w intencji powstańców warszawskich z Michałowic.
Po mszy, o godzinie 13:00 rozpoczął się piknik. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokaz powstańczych pojazdów i uzbrojenia prezentowanych przez grupę historyczno-edukacyjną „Szare Szeregi”. Zainteresowani mogli zobaczyć pokaz odlewania cynowych żołnierzyków, własnoręcznie wybić okolicznościową monetę albo poczuć ciężar karabinu. Wszystko to dzięki rekonstruktorom ubranym w mundury z epoki.
Cały czas trwały również zapisy do biegu na symboliczne 1944 metry. Na starcie stanęło kilkudziesięciu uczestników w zróżnicowanym wieku. Bieg dookoła brzozowego lasku miał na celu upamiętnienie powstańców. Dystans każdy mógł pokonać w swoim tempie, nie liczył się czas ani zajęte miejsca, a każdy z uczestników otrzymał jednakowy medal pamiątkowy.
Kluczowym momentem były wystąpienia świadków historii. Pani Magdalena Korycka, przewodnicząca Społecznego Komitetu dla upamiętnienia Powstańców Warszawskich z Michałowic, opowiedziała o powstańcach z Michałowic i zaprosiła na spotkanie osoby, które były osobiście związane z powstańcami.
Pan Mariusz Krajewski opowiadał o swym wuju, Witoldzie Janikowskim, ps. „Vis”, który był powstańcem warszawskim i jednym z „michałowickiej piątki”. Zebrani mogli usłyszeć wzruszającą opowieść o mieszkańcach Michałowic, którzy poszli walczyć w powstaniu. Następnie o kolejnym z piątki - Czesławie Kicińskim, ps. „Mars” oraz o rodzinie Kicińskich barwnie opowiadała pani Iwona Jaworska.
Nieoceniony entuzjasta gminnej historii i tradycji oraz nauczyciel historii w komorowskiej szkole, Daniel Wolborski przedstawił ścieżkę historyczno-edukacyjną w Michałowicach, która początkowo prowadziła do 11, a obecnie do 16 miejsc, w których mieszkali michałowiccy powstańcy. Informacje na temat ścieżki można odnaleźć w rozprowadzanej podczas pikniku ulotce, a także na stronie: LINK.
Podczas pikniku trwały różnorodne warsztaty. Mieszkańcy mogli nauczyć się zdobienia toreb z logo michałowickich powstańców, szycia opasek powstańczych oraz tworzenia białoczerwonych przypinek oraz breloczków łusek.
Cały czas trwał również quiz wiedzy o powstaniu warszawskim uatrakcyjniony kołem fortuny.
Piknik uświetnił koncert piosenek powstańczych i wojennych w wykonaniu chórów: Michałowiczanka i Czerwone Korale.
Organizatorzy zadbali również o poczęstunek dla mieszkańców. Sołtysi Michałowic-Wsi i Opaczy Małej oraz przewodnicząca Zarządu Osiedla Michałowice grillowali dla mieszkańców kiełbaski. KGW Michaśki oraz członkowie Koła Emerytów i Rencistów nr 11 przygotowali wspaniały słodki poczęstunek, a strażacy z OSP Nowa Wieś serwowali gorącą grochówkę. Dzieciom radość sprawiły popcorn i wata cukrowa.
Piknik Patriotyczny w Michałowicach cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy licznie przybyli, aby oddać hołd powstańcom i wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów.
Wydarzenie było udane, pełne patriotycznego ducha i radości z przebywania razem w gronie społeczności lokalnej. Piknik nie tylko uczcił pamięć powstańców, ale również zapewnił uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń i atrakcji.
Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Michałowice oraz Społeczny Komitet dla Upamiętnienia Powstańców Warszawskich z Michałowic. Współorganizatorami byli: Biblioteka w Michałowicach, KGW Michaśki, Zarząd Osiedla Michałowice, Sołectwo Opacz Mała, Sołectwo Michałowice oraz Koło Emerytów i Rencistów nr 11.
Zobacz także
(start: sobota, 21 grudnia, godz. 13.00).
(wtorek, 17 grudnia, godz. 17.00).
(start: piątek, 13 grudnia, godz. 15.30).
(sobota, 21 grudnia, godz.10:00).